Ana Sayfa Gündem 11 Ağustos 2021

MERKEZ AV KOMİSYONU KARARI YAYINLANDI

Merkez Av Komisyonu’nun 2021-2022 av dönemine ilişkin kararı yayınlandı. Kararla birlikte; avlanma süreleri, türleri ve avlanma günleri belirlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Av Komisyonu’nun 2021-2022 av dönemine ilişkin kararı, Resmî Gazete’nin bugünkü mükerrer sayısında yayınlandı.

Buna göre; Bıldırcın ve üveyik avı tüm bölgelerde 21 Ağustos 2021 tarihinde başlayacak. Av; Ege bölgesinde 9 Ocak’ta, Doğu Akdeniz’de 26 Aralık’ta; Batı Akdeniz, Marmara, Güneydoğu Anadolu ve Batı Karadeniz bölgelerinde 14 Kasım’da; Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerinde ise 31 Ekim’de son bulacak.

ÇİL KEKLİĞE SADECE 26 İLDE AV İZNİ

Kum kekliği, kınalı keklik ve çil kekliği avı ülke genelinde 16 Ekim’de başlayacak. Av; Doğu Anadolu bölgesinde 23 Ocak 2022’de bitecek. Doğu Anadolu bölgesi hariç ülkenin tüm bölgelerinde 9 Ocak 2022 tarihine kadar keklik avlanabilecek. Çil Keklik; bu av sezonunda sadece Ankara, Aksaray, Ağrı, Ardahan, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Elâzığ, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Malatya, Muş, Ordu, Tokat, Van, Yozgat, Sivas, Uşak, Kahramanmaraş, Erzincan, Çankırı’da avlanabilecek.

Sakarmeke, sakarca, yeşilbaş, boz ördek, tepeli patka, kılkuyruk, elmabaş patka, çıkrıkçın, suçulluğu, kaya güvercini, tahtalı, karatavuk, öter ardıç, kaşıkgaga ve çulluk avı; ülke genelinde 16 Ekim’de başlayacak 6 Mart 2022’de bitirilecek.

Alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak ve saksağan avı ise ülke genelinde 21 Ağustos 2021 – 6 Mart 2022 tarihleri arasında yapılabilecek.

Yabani tavşan, adatavşanı, tilki avı; Marmara Bölgesi hariç tüm bölgelerde 16 Ekim’de başlayacak. Marmara Bölgesi’nde ise 25 Eylül’den itibaren avlanma yapılabilecek. Bu hayvanlar; Marmara Bölgesi’nde 2 Ocak 2022, Doğu Anadolu Bölgesi’nde ise 23 Ocak 2022 tarihine kadar avlanabilecek. Av süresi, iki bölge hariç, tüm yurtta; 9 Ocak 2022 tarihine kadar sürecek.

Yaban domuzu ve çakal ise tüm yurtta 21 Ağustos 2021 ile 14 Şubat 2022 tarihleri arasında avlanabilecek.

Çarşamba, cumartesi ve pazar günleri ile resmi tatillerde avlanmak serbest olacak. Yaban domuzu avı ise bu günlerde ve ayrıca salı günleri de yapılabilecek.

21 İLDE ÇAKAL AVI YASAĞI

Çakal; Gaziantep, Mersin’in bazı ilçeleri, Osmaniye, İzmir, Muğla, Aydın, Adıyaman, Malatya, Mardin, Amasya, Siirt, Ordu, Ankara, Yozgat, Niğde, Ağrı, Bingöl, Muş, Tunceli, Erzincan ve Ardahan avlanamayacak.

17 İLDE KEKLİK AVI YASAĞI

Tüm keklik türlerinin avı; Antalya, Isparta, Şanlıurfa, İstanbul, Kırklareli, Yalova, Edirne, Tekirdağ, Kocaeli, Kastamonu, Zonguldak, Sakarya, Bartın, Düzce, Trabzon, Yozgat ve Artvin’de yasaklandı. Artvin’in Yusufeli ve Ardanuç ilçeleri, keklik avı yasağından muaf tutuldu.

15 İL VE BİR İLÇEDE TİLKİ AVI YASAĞI

Burdur, Hakkari, Malatya, Sinop, Zonguldak, Karabük’ün Yenice ilçesi, Ordu, Sivas, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Konya, Ağrı, Kars ve Ardahan’da tilki avı yasaklandı.