Ana Sayfa Yurt 11 Ağustos 2021

ERZURUM’DA YOL GENİŞLETME İÇİN ONLARCA AĞAÇ KESİLDİ, TEMA VAKFI TEPKİ GÖSTERDİ

ONUR SAĞSÖZ

Erzurum’un AKP’li Büyükşehir Belediyesi ekipleri, yol genişletme çalışması için onlarca ağacı, elektrikli testere ve iş makineleriyle kesti. Bu duruma tepki gösteren TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve İl Temsilcisi Işıl Bedirhanoğlu, “Ülke yangın yeri. Erzurum’un merkezinde ağaçlar kesiliyor” dedi.

Erzurum’un merkez Yakutiye ilçesi Ömer Nasuhi Bilmen Mahallesi’nde yol genişletme çalışması yapan Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kaldırım kenarları ve orta refüjde bulunan onlarca ağacı kesti. Orman Bölge Müdürlüğü kampüsüne 100 metre uzaklıkta yapılan yol genişletme çalışmasında kesilen ağaçlar, dozerlerle kamyonlara yüklenerek götürüldü.

İhbar üzerine olay yerine giden TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve İl Temsilcisi Işıl Bedirhanoğlu, ağaçların kesilmesine tepki gösterdi. Bedirhanoğlu’nun gelmesiyle elektrikli testere ile kesimi durduran ekipler, ağaç taşıma aracı beklediklerini söyledi.

“ŞEHRİMİZİ GÜZELLEŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Kısa bir süre sonra bölgeye gelen Park ve Bahçeler Müdürü Mehmet Küçük ile TEMA Vakfı yöneticisi Işıl Bedirhanoğlu arasında şu diyalog yaşandı:

Mehmet Küçük: Şehrimizi güzelleştirmeye çalışıyoruz

Işıl Bedirhanoğlu: Ağaç keserek mi?

Mehmet Küçük: Bazı ağaçları taşıma şansımız yok. Bak bunları niye kesmedik? Yalnız bunlar taşınacak. Burada yol genişletiliyor burada. Yol genişletildiği için şimdi bu ağaçları kesmedik bunlar taşıma aracıyla taşınacak taşınıp, tutacak olanlar tutuyor ama mevsim itibariyle bazı ağaçlarımız… Taşıma makinesi gelecek geliyor birazdan.

Işıl Bedirhanoğlu: Bu mevsimde hiçbir ağaç taşınmaz. Şu dönemde Ağustos ayının ortasında bu ağaçları taşıyıp nasıl tutturmayı düşünüyorsunuz. Ormandan bilgi aldınız mı? Siz Orman mühendisi misiniz?”

“YANAN AĞAÇLARIN CANI VAR HERHALDE AMA KESİLEN AĞAÇLARIN CANI YOK ZİHNİYETİ”

Yaklaşık 2 saat süren bekleyişin ardından bölgeye ağaç taşıma aracı getirilmezken, Bedirhanoğlu, “Ülke yangın yeri. Yanan ağaçların canı var her halde ama kesilen ağaçların canı yok zihniyetiyle Erzurum’un merkezinde ağaçlar güya yol yapımı için kesiliyor şu anda” diye tepki gösterdi.

Bu arada 15 ile 30 yaş arasında olduğu belirlenen 50’ye yakın ağacın kesildiği öne sürüldü.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

* Testere ile ağaç kesilmesi (Cep telefonu kamerası)
* Kesilen ağaç kökleri
* İş makinelerinin yeşil alanları sökmesi
* Ağaçların kamyonlara yüklenmesi
* TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Işıl Bedirhanoğlu ile Park ve Bahçeler Müdürü Mehmet Küçük arasında yaşanan diyalog
* Çevreden detay görüntüler
* TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Işıl Bedirhanoğlu’nun konuşması

 

FOTOĞRAFLAR:

* Ağaçların kesildiği alan
* Kesilen ağaçların iş makinelerine yüklenmesi
* TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Işıl Bedirhanoğlu ile Park ve Bahçeler Müdürü Mehmet Küçük arasında yaşanan diyalog