Ana Sayfa Gündem 11 Ağustos 2021

CHP’Lİ ÖZTUNÇ: “UMARIM ORMAN YANGINLARI FELAKETİNDE KOORDİNE OLMAYANLAR, BU DEFA SEL FELAKETİNDE KOORDİNE OLURLAR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, ülkenin orman yangınlarının ardından sel felaketiyle karşı karşıya kaldığını belirtirken, “Güneyde kuraklık ve sıcaklık; kuzeyde ise sel ve taşkınlar ülkemizi olumsuz etkiliyor. İklim krizi, küresel ısınma dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de ciddi anlamda olumsuz etkilemeye devam ediyor” dedi. Bölgeye giden CHP heyetinin koordinasyon eksikliğinin olduğunu söylediklerini aktaran Öztunç, “Umarım orman yangınları felaketinde koordine olamayanlar, bu defa sel felaketinde koordine olurlar” diye konuştu.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın ve CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılıç ile birlikte partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nda Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan sel felaketine ilişkin basın toplantısı yaptı.

Orman yangınlarının ardından Karadeniz Bölgesi’nde sel meydana geldiğini belirten Öztunç, “Batı Karadeniz’de; Bartın, Kastamonu, Sinop ve Karabük illerimizde dün gece ve bugün sabah itibariyle büyük bir sel yaşandı. Güneyde kuraklık ve sıcaklık; kuzeyde ise sel ve taşkınlar ülkemizi olumsuz etkiliyor. İklim krizi, küresel ısınma dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de ciddi anlamda olumsuz etkilemeye devam ediyor” dedi.

“HES BARAJININ PATLADIĞI BİLGİSİ ULAŞTI”

Öztunç; Kastamonu’daki sağanak yağışın Bozkurt ilçesinden geçen Ezine Çayı üzerindeki bir hidroelektrik santrali (HES) barajını patlattığı bilgisinin iletildiğini söylerken, “Maalesef doğu, batı olsun Karadeniz Bölgesi’nde çok sayıda HES mevcut. Bu HES’ler her yağmur yağdığında sellerin daha kolay oluşmasına neden oluyor. Her selden sonra HES’lerle ilgili gerçekleri anlatıyoruz. HES’lerle ilgili yanlışları anlatıyoruz ama birileri sessizce sadece dinliyor” dedi.

“BİR YILDA BEKLENEN YAĞIŞIN 3’TE 1’İ SON 24 SAATTE BARTIN’A YAĞMIŞ” 

Bartın’ın Ulus ilçesinde son 24 saatte metrekareye düşen yağışın 302 kilogram olduğunun bilgisini paylaşan Öztunç, “Bartın’ın yıllık toplam yağış miktarı ise 1044 kilogram. Yani bir yılda yağması beklenen yağışın 3’te 1’i son 24 saatte Bartın’a yağmış durumda. Yağmurun şiddetini, miktarını engelleme şansımız yok. Hiçbir kulun bunu engelleme yeteneği yoktur ama şiddetli yağmurun sel olmasını engelleyebiliriz. Yeter ki duyarlı, doğru çevre politikalarımız olsun, doğru politikaları uygulayalım” diye konuştu.

CHP’li Öztunç’un açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“KÖPRÜLER ÇÖKMÜŞ, ŞEHİR MERKEZİ HARABE HALE GELMİŞ: Karadeniz İklim Eylem Planı var, ama kağıt üstünde. Maalesef uygulanmıyor. Sadece kağıt üstünde bir eylem planı olarak duruyor. Sinop Ayancık ve Türkeli ilçeleri selden olumsuz anlamda etkilendiler. Ayancık ilçesinde devlet hastanesi boşaltılıyor, köprüler çökmüş, şehir merkezi harabe hale gelmiş durumda. Yurttaşlarımız da evlerinde mahsur kalmış durumdalar. Kastamonu’da ve özellikle Ayancık’ta. Umarım orman yangınları felaketinde koordine olamayanlar, bu defa sel felaketinde koordine olurlar. Ancak bölgedeki milletvekillerimizden bize ulaşan bilgilere göre burada da ciddi bir koordinasyonsuzluk mevcut. Hava şartları izin verdiği müddetçe bu koordinasyonun sağlanması gerekiyor.

CHP HEYETİMİZ BÖLGEDE: Karadan kurtarmanın imkânsız olduğu belirtiliyor. Köprülerin, yolların çökmüş olması nedeniyle. Havadan kurtarma ekiplerinin bölgeye intikal etmesi gerekiyor. CHP olarak Genel Başkanımızın talimatıyla hemen bir heyet kurarak sel bölgesine yönlendirdik. Yangın bölgesinde bir süredir görev yapan Grup Başkanvekilimiz Engin Altay bu sefer sel bölgesine gidiyor. Grup Başkanvekilimiz Engin Altay başkanlığında Kastamonu Milletvekilimiz Hasan Baltacı, Bartın Milletvekilimiz Aysun Bankoğlu ve Sinop Milletvekilimiz Barış Karadeniz’den oluşan heyetimiz şu anda bölgede. Sinop Milletvekilimiz Barış Karadeniz Ayancık’a girmek üzere. Sinop Belediye Başkanımız (Barış Ayhan) keza Ayancık’a ulaşmaya çalışıyorlar. Yollar ve köprüler kapalı olduğu için zor şartlarda ulaşmaya çalışıyorlar.

SAYIN TORUN, YEREL YÖNETİMLERİMİZİN YARDIMINI KOORDİNE ETMEKLE MEŞGUL: Bugün devlet desteğine çok ihtiyaç var. Afet bölgesinde, selin yaşandığı bölgede devletin desteğine çok büyük ihtiyaç var. Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Seyit Torun, yerel yönetimlerimizin yardımlarını koordine etmekle meşgul. CHP’li belediyeler, Türkiye’nin neresinde olursa olsun bir felaket yaşadığımızda elini uzatmıştır, yardımcı olmuştur, olmaya devam edecektir.

GENEL BAŞKANIMIZ ANBEAN BİLGİLENDİRİLİYOR: CHP olarak kurduğumuz heyet, çalışmalarını gerçekleştirecek, Genel Başkanımız anbean bilgilendirilmektedir. Bugün siyaset yapma günü değil, siyaset yapmıyoruz. Bugün afetten yaralarımızı sarma günüdür. Bugün, bu afetin sonuçlarını daha aza indirgeme günüdür. Şüphesiz ki eksiklikleri, beceriksizlikleri; şüphesiz ki bugüne kadar yaptığımız uyarıların dikkate alınmamasını, Paris İklim Antlaşması’nın hala uygulanmamış olmasını, HES’lerle ilgili yapılan yanlışlıkları, Karadeniz Bölgesi’nde bu kadar HES’in olmasını pek çok konuyu şüphesiz ki önümüzdeki günlerde konuşacağız. Not ediyoruz, önümüzdeki süreçte gündeme getireceğiz.

HÜKÜMETİN AFET DURUMUNDA KOORDİNE OLMADIĞI ORTAYA ÇIKIYOR: Türkiye, Ağustos ayında ciddi afetlerle karşı karşıya. Orman yangınları 13-14 gün sürdü. Az önce Burdur’da da bir orman yangını başladı. Ciddi anlamda evler, köyler tahliye ediliyor. Bu gösteriyor ki koordinasyon eksikliği var. Hükümetin afet durumunda koordine olamadığı ortaya çıkıyor. Önümüzdeki günlerde bunları konuşacağız, bu konularda gerekli uyarılarımızı yapacağız. Yapılan yanlışları kamuoyuna sunmaya devam edeceğiz. Ama bir an evvel sel bölgesine havadan tahliye imkanları sağlanmalıdır. Askeri helikopterler bölgeye ulaştırılmalıdır. Valiliklerimiz, gerekli ihtiyaçlar neyse istediklerini açıklamalıdır.

NASIL Kİ ORMAN YANGINLARINDA MUĞLA VE ANTALYA’NIN YANINDA YER ALDIYSAK…: Bölgedeki yaraların sarılması için CHP’li belediyelere ne görev düşüyorsa başta İstanbul, Ankara, İzmir büyükşehir belediyelerimiz olmaz üzere gereği yapılacaktır. Nasıl ki orman yangınlarında Muğla’nın, Antalya’nın yanında olduysak bu defa Karabük’ün, Bartın’ın, Kastamonu’nun, Sinop’un yanında yer alacağız.”