Ana Sayfa Gündem 11 Ağustos 2021

CHP’Lİ BİÇER KARACA, ÇİFTÇİNİN SULAMA SORUNUNU DİNLEDİ: “SULAMADIĞIMIZ YER İÇİN PARA ÖDEDİK”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Denizli’nin Çivril ilçesinde çiftçilerin sorunlarını dinledi. Çiftçiler, “Kendilerinin sondajla yer altı suyu çıkararak tarlalarını sulamaya çalıştıklarını ancak yatırım yapmadığı halde sulama birliklerinin dekar başına sondajdan para almasından” şikayet etti. Biçer Karaca, “susuzluk sorununun takipçisi olacaklarını” söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli’nin Çivril ilçesinde kuraklıktan, ürünlerinin tarlada yanmasından ve susuzluktan şikâyet eden köylülerin sulama sorunlarını dinledi.

Bir çiftçi, “Suyumuzun parasını vermişiz. Sulama Birliği bunun parasını alacakmış benden… Benim devlete beş kuruş masrafım mı var? Yok. Niye benden para alıyor, böyle terbiyesizlik olur mu?” dedi.

Biçer Karaca, “Parasını peşin ödeyen ellerinde sulama fişleri olan çiftçilerin geçen yıl yapamadıkları sulamayı bu yıl yapabileceklerine yönelik mahsuplaşma kararına rağmen tarlaların susuz kalması sorununun çözümü ve kördüğüm haline gelen susuzluk sorununun takipçisi olacaklarını” söyledi. 

Çiftçiler, şunları söyledi:

“SULAMADIĞIMIZ YER İÇİN PARA ÖDEDİK: Sulamadığımız yerin parasını ödemiş olduk. Sondajımız vardı, sulayacağız diye su verilemeyince, kanaldan su alamadık, beyanı eksik vermişiz değiştirmemişiz diye… İhbarname yok. Yeraltı suyuna hiçbir işlem yapmıyorlar. 50 dekara 50 TL para alıyorlar.

SUYU KESİYORLAR, ÜRÜNLER TARLADA KURUYOR: Solsahil Sulama Birliği suyu yine kesmiş. Bir hafta daha suyu bırakıverseler 15-20 kişi daha yararlanırdı. Pompalar suyu çekmiyormuş.

MAHSUPLAŞMAYA RAĞMEN HALA SU VERİLMEDİ: 4 sulama fişi elinde olan çiftçiler, geçen yıl mahsuplaşma yaptı ama hala 2 fiş ellerinde… Hala su alacağımız duruyor.

ÇİFTÇİNİN ELİNDE TOPLU PARA YOK: Tek fiş olsun, vatandaşın elinde para yok, toplu fiş kessinler, tam fiş olsun. Ama şimdi 2 suda kaldık, 2 kere sulama hakkımız var, parasını verdiğimiz suyu alamadık.”