Ana Sayfa Gündem 11 Ağustos 2021

ARTIK 45 YAŞINDAN GÜN ALMIŞ POLİSLER DE AMİRLİK İÇİN SINAVA GİREBİLECEK

MANSUR ÇELİK

İçişleri Bakanlığı, Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) Giriş ve Eğitim-Öğretim Yönetmeliği’ni değiştirdi. PAEM için açılan sınavlarda puan barajı 70’e yükseltilirken bu sınavlara, meslekte iki yılını doldurmuş lisans mezunu polisler ile başpolisler de girebilecek. 45 yaşından gün almış polisler de artık bu sınavlara başvurabilecek.

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısı bugün öğlen saatlerinde yayınlandı. Bugün yapılan değişiklik ile 16 Temmuz 2015 tarihinde yayınlanan Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) Giriş ve Eğitim-Öğretim Yönetmeliği 7. kez değiştirilmiş oldu.

45 YAŞ ÜSTÜ DE BAŞVURABİLECEK

Yönetmeliğin 4, 5 ve 9. maddelerinde yapılan üç önemli değişiklikle “45 yaşından gün almamış” olmak ibaresi metinden çıkartıldığı için artık 45 yaşından gün almış olan polis ve başpolisler de terfi sınavına girerek amir olabilecek. Bu durumda, yaş haddinden emekli olma süreleri de uzamış olacak.

BAŞPOLİS VE KIDEMLİ BAŞPOLİSLER İÇİN “LİSANS” KOŞULU KALDIRILDI

Yine yönetmeliğin 4 ve 5. maddelerinde yapılan değişiklik sayesinde, kıdemli başpolis ve başpolislerin ancak lisans mezunu olmaları halinde amirlik için terfi sınavına girebilmeleri koşulu da kaldırıldı. Artık lisans mezunu olmayan bu gruptaki polisler de terfi sınavına girebilecek.

Polis Amirleri Eğitim Merkezi Giriş Sınavı’na, meslekte iki yılını doldurmuş lisans mezunu polisler ile başpolis ve kıdemli başpolis de katılabilecek.

BARAJ 60’TAN 70’E ÇIKTI

Yönetmelikte yapılan bir diğer değişikliğe göre; Polis Amirleri Eğitim Merkezi Giriş Sınavı’nda daha önce 60 olan başarı puanı 70’e çıkartıldı. Artık sınavdan 70 alanlar başarılı sayılacak.

Sınava giren adaylar, yazılı sınavın PAEM Müdürlüğü tarafından yapılması halinde, sonuçların ilanını takip eden iki iş günü içerisinde başvuru merkezlerine veya doğrudan PAEM’e yazılı olarak itiraz edilebilecek. Başvuru merkezlerine yapılan itirazlar bir iş günü içerisinde PAEM’e ulaştırılacak. İtirazlar, itiraz süresi dolduktan sonra sınav değerlendirme komisyonu tarafından en geç dört iş günü içerisinde incelenerek karara bağlanacak.

Sınav değerlendirmesi sırasında yazılı sınav sorularından hatalı olduğu anlaşılanlar, sınava katılan tüm adaylar yönünden doğru cevaplanmış kabul edilecek.

Belirlenen başarı puanını aşmak koşuluyla en yüksek puandan başlamak üzere PAEM öğrenci kontenjan sayısının on katı kadar aday başarılı sayılacak.

Puanların eşitliği halinde, doğru cevabı daha fazla olan aday başarılı kabul edilecek.