Ana Sayfa Gündem 10 Ağustos 2021

İYİ PARTİLİ ÖZLALE: “YA TÜİK, VERİLERİNİ ALDIĞI SİNYALE GÖRE DÜZENLİYOR YA DA KOMİKLİK YAPMAYA ÇALIŞIYOR”

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, TÜİK Haziran 2021 İşgücü İstatistik verilerine ilişkin, “Çıkarttığımız sonuç şu: Ya TÜİK, verilerini aldığı sinyallere göre düzenliyor ya da şu zor günde bin bir türlü dertle boğuşan vatandaşlarımıza saçma sapan veriler açıklayarak komiklik yapmaya çalışıyor” dedi.

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, TÜİK Haziran 2021 İşgücü İstatistikleri verilerini değerlendirdi. Özlale, şunları söyledi:

“TÜİK verileri bize Nisan 2020’den Haziran 2021’e işsiz sayısının 549 bin azaldığını söylüyor. Fakat biz işsizlik ödeneğine başvuran sayısında önemli artışlar görmeye devam ediyoruz. İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı ise son 3 aydır artış seviyesinde ve yeniden 3 milyon seviyesine ulaştı. İŞKUR verileri ile TÜİK verileri bu açıdan baktığımızda hiçbir şekilde uyumlu değil. Nisan’da ülkedeki işsizlerin yüzde 69,9’u İŞKUR’a kayıtlıydı, Haziranda bu oran yüzde 87,3’e çıktı. Yani neredeyse tüm işsizler İŞKUR’a kayıtlı fakat TÜİK’in bundan haberi yok.

“VERİLER AKLIMIZLA ALAY EDİLDİĞİ ŞÜPHESİNİ GÜÇLENDİRDİ”

TÜİK hane halkı işgücü anketi haziran sonuçlarını açıkladı ve AKP tarafından kocaman bir tebriki hak etti. Pandeminin etkileri devam ederken ve işgücü piyasasında hiçbir yapısal sorun çözülememişken açıklanan veriler aklımızla alay edildiği şüphesini güçlendirdi. 

Son verilere göre sanayi istihdamı son 7.5 yıldır en yüksek seviyesine ulaşmış görünüyor. Hatta geçen sene mart ayından itibaren sanayi istihdamında 635 bin kişilik bir artış olmuş. Burada bizim kafamızı karıştıran ise kapasite kullanım oranları. Son bir buçuk yıldır kapasite kullanım oranlarında hiçbir artış sağlanmazken sanayi istihdamında yüzde 11,33’lük bir artış olması çok açıklanabilir bir durum değil.

“YORUMU SİZE BIRAKIYORUZ”

Bir başka problem de aynı sınırlarımız gibi işgücü piyasasına giriş çıkışların da kontrol edilemez, açıklanamaz bir halde olması. Ocak-Şubat döneminde sanayide istihdam 139 bin azalıyor, martta 474 bin artıyor. Nisanda 201 bin azalıyor, Mayıs’ta 52 bin azalıyor fakat her nasılsa Haziran’da birden 296 bin kişilik bir istihdam artışı görüyoruz.

Burada tarıma ayrı bir parantez açmak lazım. Bizler izlenen yanlış göç ve sınır politikasındaki problemlerin kadın istihdamını nasıl olumsuz etkilediğini söylerken TÜİK’de buna kayıtsız kalmamış. Mayısta istihdamı 160 bin azalan tarım sektörünün haziranda istihdamı 163 bin artmış. Daha da ilginç ve açıklanamaz olanı ise, bu 163 bin kişilik tarım istihdamındaki artışın 159 bini kadın istihdamından geliyor. Burada yorumu size bırakıyoruz. Böyle olunca toplam istihdam içerisinde kadının payı mayısta yüzde 30,53 düzeyinden yüzde 30,65’e çıkıyor. Fakat TÜİK belli ki çok titiz çalışmamış, tarım dışı istihdamda kadının payı yüzde 28,78’ten yüzde 28,5’e gerilemiş.

“TÜM İŞSİZLER İŞKUR’A KAYITLI FAKAT TÜİK’İN BUNDAN HABERİ YOK”

İşsizlik ise apayrı bir hikâye. Mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik oranı rekor bir azalmayla yüzde 13,1’den yüzde 10,6’ya düşmüş gözüküyor. İstihdam 602 bin artarken işsizlik 823 bin düşmüş. İŞKUR, Haziran 2021’de işsizlik ödeneğine başvuran kişi sayısını 104 bin olarak açıklamıştı. Yani TÜİK verileri bize Nisan 2020’den, Haziran 2021’e işsiz sayısının 549 bin azaldığını söylüyor. Fakat biz işsizlik ödeneğine başvuran sayısında önemli artışlar görmeye devam ediyoruz. İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı ise son 3 aydır artış seviyesinde ve yeniden 3 milyon seviyesine ulaştı. İŞKUR verileri ile TÜİK verileri bu açıdan baktığımızda hiçbir şekilde uyumlu değil. Nisanda ülkedeki işsizlerin yüzde 69,9’u İŞKUR’a kayıtlıydı, haziranda bu oran yüzde 87,3’e çıktı. Yani neredeyse tüm işsizler İŞKUR’a kayıtlı fakat TÜİK’in bundan haberi yok.

Bizim bütün bu açıklanan verilerden çıkarttığımız sonuç şu: Ya TÜİK verilerini aldığı sinyallere göre düzenliyor ya da şu zor günde bin bir türlü dertle boğuşan vatandaşlarımıza saçma sapan veriler açıklayarak komiklik yapmaya çalışıyor.”