Ana Sayfa Gündem 10 Ağustos 2021

CHP’Lİ TEKİN: “HAL ESNAFI CAN ÇEKİŞİYOR”

Bayrampaşa Sebze ve Meyve Hali’ni ziyaret edip esnafın sorunlarını dinleyen CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Hal esnafı can çekiyor” dedi.

Eyüp’teki Rami Toptancı Esnaf’ını geçen hafta ziyaret eden Gürsel Tekin ve Çetin Soysal, bugün de Bayrampaşa Sebze ve Meyve Hali’nde incelemelerde bulundu. Hal esnafı ile görüşen Tekin, İstanbul Sebze Meyve ve Bostancılar Derneği üyelerinin hale ilişkin sorunlarını dinledi.

Sebze meyve fiyatlarının cep yaktığını belirten Gürsel Tekin, şöyle konuştu:

“İstanbul’da devamlı pazar yerlerini dolaşıyorum. Pazarlarda şu anda yangın var. Hal esnafında da şu anda yangın var. Hal esnafın memnun değil, pazarcı memnun değil, üretici memnun değil, hele vatandaş bu durumdan hiç memnun değil. Demek ki burada bir sorun var. Bu sorunlar çözülmediği takdirde derinleşerek için çıkılamaz bir hal alacaktır. Ülkeyi yönetenler hamaseti bırakıp tıpkı benim gibi esnaf gezecekler.”

Haldeki fiyatları değerlendiren Tekin, “Esnaf borç batağında yaşıyor. Binlerce esnaf icralık olmuş durumda. Hal esnafı çok mağdur durumda, can çekişiyor. Aldıkları sebze ve meyveleri satamıyorlar. Vatandaşın alım gücü düşmüş durumda. Ülkede tarımın bitirilmesinin sonucunu yaşıyoruz. Bizim yeniden üreten bir ülke olmamız lazım” dedi.