Ana Sayfa Gündem 10 Ağustos 2021

CHP’Lİ PURÇU: TALİBAN’IN SERBEST BIRAKTIĞI TECAVÜZCÜLER ÜLKEMİZE GELDİĞİNDE BAŞIMIZA GELECEKLERDEN HABERİNİZ VAR MI?

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Afgan mülteciler tartışmaları hakkında, “Taliban ele geçirdiği şehirlerde bölgede bulunan hapishanelerdeki mahkumları serbest bıraktı. Aralarında binlerce katilin, tecavüzcünün olduğu bu hapishane kaçkınları sınırlarımızdan elini kolunu sallayarak giriyorlar. Yarın ülkemize geldiğinde milletimizin başına geleceklerden haberiniz var mı? Yeter artık sınırda tedbirleri alın!” dedi.

Purçu, Afganistan’da mahkumların serbest bırakılması konusunda, “Taliban tarafından ele geçirilen Afganistan hükumeti yakın zamanda, ülkenin kuzeyindeki Pervan vilayeti ve diğer kentlerde tutuklu bulunan 317 Taliban militanını daha serbest bırakmış, böylece ABD ile Taliban adlı örgüt arasında varılan barış anlaşması uyarınca serbest bırakılan mahkum sayısı 4 bin 917’ye ulaşmıştır. Afganistan Ulusal Güvenlik Konseyi’nden yapılan açıklamada, bu rakamın 5 bin 100’e ulaşıncaya kadar salıvermelerin devam edeceği belirtilmiştir” diyerek bilgiler verdi.

Konu hakkında Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, Afganistan hükumetinin serbest bıraktığı mahkumların videosunu paylaşarak, “Taliban ele geçirdiği şehirlerde bölgede bulunan hapishanelerdeki mahkumları serbest bıraktı. Aralarında binlerce katilin, tecavüzcünün olduğu bu hapishane kaçkınları sınırlarımızdan elini kolunu sallayarak giriyorlar. Yarın ülkemize geldiğinde milletimizin başına geleceklerden haberiniz var mı? Yeter artık sınırda tedbirleri alın!” diyerek tepki göstermişti.

Konuyu TBMM gündemine taşıyan Purçu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu soruları yöneltti:

“Türkiye’de, özellikle Van’ın İran sınırındaki ilçelerinin farklı noktalarından giriş yapan göçmenlerle ilgili iddialar doğru mudur? Sınır güvenliğinde zafiyet mi bulunmaktadır? Bu kadar farklı geçiş noktası olmasının gerekçesi nedir? Sınır güvenliğinin arttırılmasına yönelik olarak yapılması planlanan çalışmalar nelerdir? Afgan vatandaşlarının sınırdan geçişleri Bakanlığınızın kontrolü altında mıdır? Eğer söz konusu göç dalgası Bakanlığınızın kontrolü dahilinde ise yaşanan bu düzensiz göçün sebebi nedir? Afgan vatandaşlarının sınırımızdan geçişi Bakanlığınızın kontrolünde değil ise söz konusu bu akını kontrol altına almak ve mülteci, sığınmacı ve göçmenlerin kayıt altına alınarak daha kontrollü bir şekilde ülkeye girişlerini sağlamak adına uygulamaya geçirilmesi planlanan herhangi bir eylem planı var mıdır? Son 1 yıl içerisinde kayıtlı olan/olmayan kaç Afgan mülteci Türkiye’ye giriş yapmıştır? Tam sayı tarafınızca bilinmemekte ise yaklaşık olarak tahmininiz ne yöndedir? Türkiye genelindeki geri gönderme merkezlerinde 09.08.2021 itibarıyla kaç Afgan sığınmacı yer almaktadır? Bakanlığınızın bilgisi dahilinde olan Afgan mültecilerin cinsiyet dağılımı nedir? Bakanlığınızın bilgisi dahilinde olan Afgan mültecilerin kadın ve erkek için ayrı ayrı belirtilmek üzere yaş dağılımı nedir? Son 1 yıllık süre içerisinde geri gönderilen Afgan sığınmacı sayısı nedir? İran – Van sınırı başta olmak üzere kontrolsüz girişleri önlemek için sınır güvenliğini artırma konusunda almayı planladığınız önlemler nelerdir? Türkiye sınırından giriş yapmasına izin verilen sığınmacı, mülteci ve göçmenler için, belirlenen kriterler nelerdir?