Ana Sayfa Gündem 10 Ağustos 2021

CHP’Lİ BİÇER KARACA, ÇİFTÇİNİN SORUNUNU DİNLEDİ: “SURİYE’DEN BUĞDAY İTHAL EDİLDİ, BİZİM BUĞDAYIMIZ PARA ETMEZ OLDU”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Denizli’nin Çivril ilçesinde çiftçilerle buluştu. Bir çiftçi, “Suriye’den buğday girişi başladı. Ne oldu, bizim buğday beş para etmez oldu” dedi. Biçer Karaca ise ithalata dayalı tarım politikasını “Toprak Mahsulleri Ofisi kapandı, çiftçiyi kaderiyle baş başa bıraktılar, tüccarların eline bıraktılar” sözleriyle eleştirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli’nin Çivril ilçesinde buluştuğu çiftçilerin sorunlarını dinledi. 

Yüksek maliyetlerden ve Suriye’den ithal buğday getirilmesinden şikayet eden çiftçiler, “Buğdayın tarlada kaldığını” söyledi. Bir çiftçi, “Geçen yıl 15 liradan saman maliyetim var, bu sene 35 liraya zamlandı. Sorun büyük ama millet kendi haline gidiyor. Çoğu dert etmiyor” dedi.

“Buğdayı biz tarladan kaldırmadan, Suriye’den buğday girişi başladı. Ne oldu bizim buğday beş para etmez oldu. Bizim buğday üreticimiz hiçbir para kazanamadı” diyen bir başka çiftçi ise şunları söyledi:

BUĞDAY EN AZ 3 TL OLMALI: Şu anda buğdayın kilosunun en az 3 TL olması lazım, çiftçinin zararını çıkarması için… Buğdayın kilosu şu anda 2.20 TL’den satılıyor. Ben 2.20’ye sattığımda hiçbir kar elde edemem, hatta zarar ederim. Ben de diyorum ki Suriye’den ithal buğday alacağına öncelikle bizim mahsullerimizi al, bizim çiftçimizin buğdayını al; kalmadığı zaman Suriye’den sonra alacaksan al… Bizim mahsul tarlada kaldı, Suriyelilerin ithal buğdayı ülkede…

KURAKLIK NEDENİYLE BUĞDAYLAR BAŞAK VERMEDİ: Kuraklık nedeniyle buğdayda rekoltede aşırı düşüş var, buğdayların çoğu başak çıkarmadı, saman durumuna geldi. Bazı çiftçiler yer altı suyu olabilenler ufak tefek sulama yapabildi, mazot gübre gibi bir sürü maliyetle birlikte buğdayı biraz olanlar oldu ama onlar da değerinde satamıyor.”

“ÇİFTÇİYİ TÜCCARIN İNSAFINA BIRAKTILAR”

CHP’nin üretici birlikleri kurulması yönünde daha önceden çözüm önerileri ve vaatleri olduğunu hatırlatan Biçer Karaca ise şunları söyledi:

“Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) kapandığını, ‘baş fiyat’ belirlenerek üreticiyi koruyan bir politikaya ihtiyaç duyulduğunu” anlattı. Biçer Karaca, “Devlet bir baş fiyat açıklıyordu. Üreticiler, tüccara daha altında satmak istemediği için TMO’ya satıyordu. Tüccarlar mecburen bunun üstünde fiyat vermek zorunda kalıyordu. Şimdi TMO kapandı, çiftçiyi kaderiyle baş başa bıraktılar, tüccarların insafına bıraktılar.”