Ana Sayfa Gündem 10 Ağustos 2021

CHP’Lİ BAKAN, EGE TIP’TAKİ ANJİYO ÜNİTESİNİN 6 AYDIR KAPALI OLDUĞU İDDİASINI TBMM’YE TAŞIDI: “BU NASIL GÖZE ALINABİLİR”

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki anjiyo ünitesinin 6 aydır kapalı olduğu iddiasını TBMM gündemine taşıdı. Bakan, “Böyle hayati bir ünitenin nasıl aylarca kapısına kilit vurulabilir? Bu nasıl göze alınabilir” dedi.

İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim dalında anjiyo ünitesindeki cihazların 6 aydır bozuk olduğu, acile başvuran ve kalp krizi tanısı konulan hastaların başka hastanelere sevk edildiği iddia edilmişti. CHP’li Murat Bakan, ANKA Haber Ajansı’nın gündeme taşıdığı iddialar sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Murat Bakan, önergesinde şunları kaydetti:

“Ege Üniversitesi gibi köklü bir üniversitede böyle bir şey yaşanılması inanılır gibi değil. Böyle hayati bir ünitenin nasıl aylarca kapısına kilit vurulabilir? Cihazların onarılmasına nasıl bütçe ayrılmaz? En önemlisi de bu durum müdahale süresini uzattığı için insanların hayati riskini arttırıyor. Bu nasıl göze alınabilir? Rektör Necdet Budak da Sağlık Bakanı da bunu izah etmeli ve derhal harekete geçmeli. Hem hiç kimsenin hayatı böyle riske atılamaz hem de Ege Üniversitesi bu duruma düşürülemez ve bu şekilde anılamaz.”

Murat Bakan, önergesinde Fahrettin Koca’ya şu soruları yöneltti:

– “2021 yılında Ege Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim dalına kaç hasta başvurmuştur? Kaçı kalp krizi, kaçı anjiyo, kaçı kalp pili takılması amacıyla başvurmuştur?

-2021 yılında Ege Üniversitesi’ne Kardiyoloji Anabilim dalına veya acil servise başvuran hastaların kaçına kalp krizi tanısı konulmuştur? Kalp krizi tanısı konulan kaç hasta başka hastaneye sevk edilmiştir?

– 2021 yılında Ege Üniversitesi’ne Kardiyoloji Anabilim dalına veya acil servise başvurmasına rağmen kaç hasta anjiyo, kaç hasta kalp pili takılması amacıyla başka hastaneye sevk edilmiştir?”