Ana Sayfa Gündem 10 Ağustos 2021

BTP GENEL BAŞKANI BAŞ: “YANGINA BU KADAR HAZIRSAK, İSTANBUL DEPREMİNDE YAPACAK HİÇBİR ŞEY YOK”

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, ülkenin çeşitli yerlerinde çıkan orman yangınlarıyla ilgili olarak; “Bir bakanın çıkıp, ‘Yangını elimizle mi söndüreceğiz’ demesine şahit olduk. Kimse sana elinle söndür demiyor. Biz işin hazırlık boyutundayız. Oradaki yangına bu kadar hazırsak, Allah muhafaza İstanbul’da yarın bir deprem olsa yapacak hiçbir şeyimiz yok gibi görünüyor” dedi.

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, bir televizyon programında; orman yangınlarını değerlendirdi.

Orman Kanunu’nun “Yangınlarla mücadeleyi Orman Müdürlüğü yapar” hükmünü içeren 69. maddesini anımsatan Baş, “Kanun sorumluğu merkezi hükümete bağlıyor. Orman Kanunu’nda bile bu görev merkezi hükumetin ama yönetilen orman kanunları hangi orman kanunu onu bilmiyorum. Biz ne  duyduk, ‘Bunlar belediyenin işi’ diye duyduk” dedi.

Baş’ın açıklamaları şöyle:

“Burada problem şu; siz tüm yetkiyi kendinizde birleştirin ama hiçbir sorumluluğu almayın. Milli Eğitim Bakanı istifa etti veya görevden alındı. Eğitimin kötü olmasının sorumlusu muhalefet olabilir, belediyeler olabilir hatta öğrenciler olabilir ama yetkili kişi sorumlu değil. Maliye Bakanı istifa etti. Maliye Bakanı sorumlu olabilir, vatandaş sorumlu olabilir ama yetkilisinde sorumluluk yok. Böyle bir düzende gelinen sonuç bu.

Biz yangınlarda inanılmaz bir koordinasyon eksikliği olduğunu gördük. Trabzon Milletvekili sayın Ahmet Kaya, THK uçaklarının önünde röportaj verdi, ‘Uçaklar burada’ dedi. Bunların her türlü tamiratı yapılabilir ve gerekli yangın söndürme işlemlerini yapabilecek kabiliyetteki uçaklar. Çok daha gelişmiş teknolojiye sahip uçaklar olabilir ama elimizde kovayla su taşıtarak yangın söndürmekten çok daha makul olduğu kesin. Ülkede Orman Bakanlığı’nın bir tane yangın söndürme uçağı yok ama özel uçağı var. THK uçakları ise hangarda çürümeye terk ediliyor. Çıkmış bir belediye başkanı, ‘Evi yanmayanlar keşke benim evimde yansaydı diyecek’ dedi. Gelinen bu noktanın sebebi bizim birliğimizi muhafaza edecek milli şuurdan ve duygulardan uzaklaşmamızdır.”