Ana Sayfa Yurt 10 Ağustos 2021

BEYLİKDÜZÜ KLASİK, “İNCE ŞEYLERİ ANLAMA VAKTİ” KONSERİYLE AÇILIŞ YAPTI

Beylikdüzü Belediyesi tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen ve İstanbul’un, halkla açık havada buluşan tek klasik müzik festivali olma özelliği taşıyan Beylikdüzü Klasik Günleri, sekiz konservatuvar kökenli kadın müzisyenden oluşan Allegra Ensemble’nin, “İnce Şeyleri Anlama Vakti” konseriyle açılış yaptı.

Türkiye’nin farklı noktalarında etkisini gösteren orman yangınlarına ithafen “Orman Hayattır” temasıyla başlayan festival, müzikseverlerin beğenisini topladı. “Her notada nefes ve umut var” mottosu ile Yaşam Vadisi 1. etap içerisinde bulunan 6 Mayıs Gençliğimiz Var Sahnesi’nde düzenlenen etkinliğin bu yılki içeriği aynı zamanda doğa ve müzik sevgisinin buluştuğu, Beylikdüzü’nün özellikle de kız çocuklarının sanat aracılığıyla güçlenmesine destek olan örnek ilçelerden biri olmasından ilham alarak “Sanatla Güçlenen Kadınlar” yaklaşımıyla oluşturuldu.

Konserde yaptığı konuşmasında müziğin iyileştirici gücüne her zaman inandığını belirten Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Kentimizin nefes almasını ve bu kentte yaşayan 365 bin insanımızın klasik müzikle buluşmasını istiyoruz. Ben biliyorum ki klasik müziğin olduğu ortamlarda kötü enerji olmaz. Güzel enerjileri Türkiye’nin dört bir tarafına yaymak ve bağ kurmak gibi bir hedefimiz, idealimiz var. Beylikdüzü Belediyesi olarak özel işler yapmaya devam edeceğiz” dedi. Çalık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“KLASİK MÜZİĞİN OLDUĞU ORTAMLARDA KÖTÜ ENERJİ OLMAZ” 

“Bu yıl Beylikdüzü Klasik Günleri’nin yedincisini düzenliyoruz ve gerçekten çok güzel bir ambiyans var burada. Pandemi koşullarında insanlarımızın nefes almasını sağlamaya gayret ediyoruz. Sanatın iyileştirici, umut verici, tedavi edici yönünü kullanmak çabası içerisindeyiz. Memleketimizde son günlerde çok kötü olaylar yaşadık. Orman yangınlarıyla sarsıldık, içimiz yandı. Bir nebze olsun bölgemizde yaşayan insanlarımıza Beylikdüzü Klasik Günleri ile nefes aldırma çabası içerisindeyiz. Burada Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün doğanın, yaşamın ve üretmenin ne kadar kıymetli olduğunu gösteren bir etkinlik alanı da var. Müdürlüğümüz bu alanda “Tohum Bombası Atölyesi” ile vatandaşlarımızla eğitici ve öğretici bilgileri paylaşıyor. Biz de aynı zamanda Beylikdüzü Belediyesi olarak yanan ormanlarımıza nasıl bir katkı sağlayacağımızın çabası içerisindeyiz. Bölgede arkadaşlarımız da var. Ama bir yandan da bu kentin nefes alması, bu kentte yaşayan 365 bin insanımızın klasik müzikle buluşmasını istiyoruz. Ben biliyorum ki klasik müziğin olduğu ortamlarda kötü enerji olmaz. Güzel enerjileri Türkiye’nin dört bir tarafına yaymak ve bağ kurmak gibi bir hedefimiz ve idealimiz var. Beylikdüzü Belediyesi olarak özel işler yapmaya devam edeceğiz.” 

Konserler 14 Ağustos’a dek sürecek.