Ana Sayfa Gündem 10 Ağustos 2021

AYVALIK ORMANLARINDA TEMİZLİK KAMPANYASI: “YUVAMIZA ATEŞ DÜŞMEDEN”

Ayvalık Belediyesi, TEMA, Ayvalık Kent Konseyi iş birliğinde bir hafta süreyle, “Yuvamıza Ateş Düşmeden” adıyla orman temizliği kampanyası başlatıldı. Şeytan Sofrası’ndan başlatılan temizlik etkinliğinde orman yangınlarına neden olabilecek şişe ve cam kırıkları başta olmak üzere kirlilik oluşturan atıklar yüzlerce çevre dostu tarafından titizlikle toplandı.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde ormanlık alanda temizlik başlatıldı. Başta Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşanan orman yangınlarına karşı önlem olarak yangını tetikleyebilecek cam, şişe gibi birçok madde toplandı. 

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, orman temizliği ve yangınları konusunda Ayvalıklılara güveninin sonsuz olduğunu belirtti. Ergin, Ayvalık’ta; çevreye duyarlı, yeşil dostu insanların yaşadığını söyledi.

Orman yangınlarına neden olabilecek çok sayıda maddenin varlığından söz eden Mesut Ergin, şunları söyledi:

“O nedenle; orman yangınlarının önlenmesinde orman içi temizliğini sık aralıklar gerçekleştirmek çok önemli. Çıkan yangınların büyük bir bölümü ormana saçılan atıklardan kaynaklanıyor. Bazen bir cam şişe, kırılarak atılmış cam parçaları, kağıt ve poşetler yangına neden olabiliyor. Ormanlarımızı canla başla koruyamaya devam edeceğiz.” 

Temizlik kampanyası hafta boyunca; Badavut Orman Yolu, Çataltepe ve Paterica bölgelerinde devam edecek.