Ana Sayfa Gündem 9 Ağustos 2021

YALOVALI BALIKÇILAR MÜSİLAJDAN DERTLİ: “BALIK FİYATLARI DÜŞTÜ”

NEDİM GÜLER

CHP Gemisi, Yalova’da demir attı. CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz’e yaşadıkları sorunları anlatan Yalovalı balıkçılar, Marmara Denizi’ndeki müsilaj (deniz salyası) nedeniyle insanların balık almaya çekindiğini belirterek “Bu yüzden balık fiyatları da düştü” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesi ile 1 Temmuz’da Samsun’dan demir alan CHP Gemisi, şehir şehir dolaşıp balıkçıların sorunlarını dinlemeye devam ediyor. CHP Denizcilik, Balıkçılık ve Su Ürünleri Sektörü Saha Çalışma Programı Başkanı Barış Karadeniz, Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinden sonra Yalova’da balıkçılarla bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

Türkiye’de denize kıyısı olan 28 il olduğunu ve ilk başta yapılması gerekenin hem kimyasal hem biyolojik arıtma sistemlerini devreye sokmak olduğunu söyleyen Karadeniz, devletin buna gücünün yeteceğini ifade ederken, “Onun için 28 tane ile ve tabii ilerleyen zamanlarda akarsularda dahil arıtma sistemlerinin mutlaka yapılması lazım. Büyük fabrikaların, büyük sanayinin kimyasal ve biyolojik arıtma sistemleri yapılmadan denize deşarjına müsaade edilmemesi gerekli” dedi.

“BAKANLIĞIN KURULMASI LAZIM”

Türkiye’de denizlerle ilgili konulara çok sayıda bakanlığın karıştığını belirten Karadeniz, deniz ve balıkçılıkla ilgili ayrı bir bakanlığın kurulması gerektiğine işaret ederek şunları söyledi:

“Bir karar ya da bir yasa çıkacağı zaman, balıkçılıkla ilgili söz sahibi olan balıkçıları dinlemek yerine yukarıdan yapıyorlar bu işi. Yani bilenlerden dinleyip yasalar, yönetmelikler yayınlansa o zaman hem balıkçılar rahat edecek hem de memleketimizdeki balık yiyenler. Maalesef böyle hatalar yapılıyor. Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrili. ‘Denizlerle çevrili olmayan bazı ülkelerde bile balıkçılık bakanlığı varken bizim ülkemizde neden yok’ dedik. Bir bakanlık kurulduğu zaman ve denizlerimiz, balıkçılarımız tek elden yönetildiği zaman bunu başarıyla sonuçlandırırız.

Şu an da denizlerimizi ilgilendiren Tarım ve Orman Bakanlığı var. Hem tarıma hem ormana hem de denizlere bakan bir bakanlık. Denizlerimize İçişleri Bakanlığı karışıyor, Çevre Bakanlığı karışıyor, Ulaştırma Bakanlığı karışıyor, Sağlık Bakanlığı karışıyor, Sosyal Güvenlik Yasası karışıyor. Aklıma gelmeyen birkaç tane daha bakanlık vardır. Denize 7-8 tane bakanlık karıştığı zaman maalesef doğru sonuçlar ortaya çıkmıyor. Bunun için olması gereken, balıkçılık üzerine bir bakanlık kurulması lazım. Bu bakanlığın gerçek sahiplerinin de balıkçılar olması lazım.”

“YUNUSLAR AĞLARIMIZA GELİYOR”

En büyük sıkıntılarının yunuslar olduğunu, sık sık ağlarına takıldığını söyleyen balıkçı Bülent Tarı, “Sirkten çıkmış gibi. Bu kadar bilinçli bir şekilde bizi bekliyor. Ağı çeviriyorsun hemen geliyor. Saklanıyor bir yerde. Balığı ağa vurduruyorsun, bir bakmışsın bir tane yok. Ağ balık vermiyor. Normal zamanda saklanıp bekliyor. Yani denizde balık olmasa, aç kaldı desek tamam, zaten var orada balık. Hazır olan balığı da yemiyor. Bekliyor ağa yakalansın ağdan yemesi kolay diye” dedi.

CHP’li Karadeniz dünyada yunusların koruma altına alındığını hatırlatırken bir başka balıkçı “Bunlar korunası bir mahluk değil. Tuhaf bir şey, biz işin içinden çıkamayız, sadece gözlemimizi söylüyoruz. Balık popülasyonuysa; Ege’de 40 sene önce balıktan geçilmiyordu. Bu yunuslar Ege’de ağları yiyordu. Bu kendini kandırmaktan öte bir şey değil. Yunus konusunda da ciddi konuşalım. Benim duyduğum kadarıyla Cumhurbaşkanı diyormuş ki ‘Yunus konusunda bana gelmeyin, Avrupa Birliği’yle anlaşın’. Gelmeye de biliriz. O zaman bu sorunu ya gündeme getirmeyeceğiz ya da kendimizi kandırmayacağız. Biz konuştuğumuz zamanda yunus düşmanı oluyoruz” dedi.

“MÜSİLAJ BALIK FİYATLARINI DÜŞÜRDÜ”

Karadeniz, müsilajın balık tüketimine nasıl yansıdığını da balıkçılara sordu. Karadeniz ve balıkçılar arasında şu diyaloglar yaşandı:

Balıkçı: Türkiye genelinde yapılan açıklamalardan bakanlığın açıklaması var. Müsilaj etkilemiyor, yenilebilir.

Karadeniz: Çınarcık’tan geliyorum, oradaki arkadaşlar, balık satanlar da tutanlar da hepsi diyor ki ‘şu anda burada kimse balık yemiyor’. Bununla ilgili kamuoyunun net bir şekilde bilgilendirilmesi lazım. Burada da aynı şey yaşanıyor mu şu anda? Balık fiyatları düştü ama balık yiyen sayısı azaldı. Bununla ilgili ciddi bir açıklamanın bugün yarın mutlaka yapılması lazım.

Balıkçı: Çoğu kişi çekiniyor. Bu yüzden balık fiyatları da düştü.

 

 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

* CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz

* Balıkçılardan Bülent Tarı

* Başka Bir Balıkçı ile CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz Diyalogu