Ana Sayfa Şirket Haberleri 9 Ağustos 2021

TUSAŞ, 2025’TEN İTİBAREN BOEING 737’LER İÇİN MOTOR KAPAĞI ÜRETECEK

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), 2025 yılından itibaren Boeing’in tek koridorlu uçak ailesi Boeing 737’ler için motor kapağı üretecek.

Boeing ile TUSAŞ, Boeing 737’lerin motor kapağı üretim ve tedariki için sözleşme imzaladı. Boeing’den yapılan yazılı açıklamaya göre; sözleşme uyarınca TUSAŞ, 2025 yılından itibaren, üretilen tüm Boeing 737 uçakları için aylık motor kapağı üretiminin yarısını karşılayacak. Boeing ile TUSAŞ arasında imzalanan bu sözleşme, TUSAŞ’ın Boeing Ticari Uçaklar portföyünü de genişletecek. İki şirketin yakın iş birliği, 737 programının performansını ve finansman gücünü artırırken Boeing ve Türk havacılık sanayii arasındaki uzun yıllara dayanan ilişkiyi daha da ileriye taşıyacak.

Açıklamaya göre; motor kapakları, hava girişi ve ters itme sistemi arasında, motor fan kasası üzerinde aerodinamik bir yüzey oluşturarak motora monte komponent ve donanımları koruyor. Her bir motorun çevresinde, motor fan kasası üzerindeki motor parça ve donanımlarının servis ve bakımını sağlamak üzere açılabilen iki motor kapağı bulunuyor.

KOTİL: “YENİ BİR YETKİNLİĞİ DAHA ŞİRKETİMİZE KAZANDIRIYORUZ”

Anlaşma ile ilgili bir açıklama yapan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, “Şirketimiz, yarım asırlık tecrübesi ile hava yapısalları alanında rüştünü ispatlamış üreticiler arasında yer almaya devam ediyor. Bir yandan ülkemizin havacılık alanında beka projelerini üretirken diğer taraftan dünyanın önde gelen hava platformu üreticileri için de yüksek kaliteli kritik üretimler gerçekleştiriyoruz. Anlaşma kapsamında Boeing için gerçekleştireceğimiz motor kapağı üretimi için heyecanlıyız. Yeni bir yetkinliği daha şirketimize kazandırıyoruz. Bu iş birliğinde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımı ve Boeing yetkilerini tebrik ediyorum” dedi.

Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi Ayşem Sargın de anlaşmaya ilişkin olarak, “Boeing’in stratejik büyüme ülkeleri arasında yer alan ve önemli bir sanayi ve teknoloji ortağı olan Türkiye’nin, küresel havacılık sektörüne büyük katkılar sağlama potansiyeli olduğuna inanıyoruz. Boeing, Türkiye ile birlikte birkaç yıl önce hayata geçirdiği Milli Havacılık Planı ile ülkedeki varlığını, yatırımlarını ve tedarik zincirini genişletti. 737 motor kapağı üretimi için TUSAŞ’ın seçilmesi, Boeing’in Türkiye ile olan stratejik ortaklığını ve Türk havacılık sanayiinin dünya standartlarındaki kabiliyetini yansıtmaktadır” değerlendirmesini yaptı.

BOEİNG MOTORLARININ KAPAKLARI ANKARA’DA ÜRETİLECEK

Boenig 737’lerin motor kapaklarının üretimi, TUSAŞ’ın halihazırda Boeing için 787 Dreamliner irtifa dümeni, kargo paneli, kuyruk yatay hücum kenarı ile 737 irtifa dümenini üretmekte olduğu ve yıllardır uçan Boeing uçakları için binlerce parça ve komponent teslimatını gerçekleştirdiği Ankara’daki TUSAŞ tesislerinde yapılacak.