Ana Sayfa Yurt 9 Ağustos 2021

MARMARİS TÜRSAB BTK BAŞKANI SUAT ESİN’DEN TURİSTLERE ÇAĞRI: “LÜTFEN REZERVASYONLARINIZI İPTAL ETTİRMEYİN”

ERCAN ARSLAN

İki yıldır devam eden pandemi ve son olarak Marmaris’te 29 Temmuz’da başlayıp sekiz gün süren orman yangınlarının ardından ilçenin boşalması nedeniyle turizm sektörü ağır darbe aldı. Marmaris Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Bölge Temsil Kurulu (BTK) Başkanı Suat Esin, turistlere “Lütfen rezervasyonlarınızı iptal etmeyin” çağrısı yaptı.

TÜRSAB Marmaris BTK Başkanı Suat Esin, ağustos ayı geldiği halde turizm sektöründe hala bir hareketlilik olmadığını belirtti. İlçenin en önemli turist pazarlarından olan İngiltere ve Rusya’nın Türkiye’yi kırmızı listede tutmaya devam etmesiyle turizm sektöründe umutların tükenmeye başladığını dile getiren Esin, turizmcilerin kayıp bir yılı daha kaldıracak gücü olmadığını vurguladı. Esin, şunları söyledi:

“YANGINDAN SONRA TURİSTLER MARMARİS’İ BOŞALTTI”

“Gerçekten çok kötü günler yaşadık. Çok kötü bir 9 gün yaşadık. Umarım diğer bölgelerde de devam eden yangınlarımız da en kısa zamanda söndürülür.

Tabii biz iki yıldan beri pandemiyle uğraşıyoruz, turizmciler. Geçen yıl pandemiden dolayı gerçekten çok kötü günler yaşadık ve çok ciddi anlamda kayba uğradık. Bu sene tam bu işleri toparlayacağız derken maalesef böyle bir felaket yaşandı ve bu felaketten dolayı bayramdan sonra özellikle burada bulunan hem yerli turist olsun hem yabancı turist olsun Marmaris’i boşalttı.

“ZOR GÜNDE BİRBİRİMİZE DESTEK OLALIM”

Şu anda gerçekten bir kış günü havası yaşanıyor Marmaris’te. Çok az bir turist var. Çok az bir yerli turist ve çok az yabancı turist var. Ben öncelikle şunu ifade etmek istiyorum; burada artık hayata, normal hayata dönmüş durumdayız. Ve bizim sezonumuz ekim sonuna kadar hatta kasım ortasına kadar devam eden bir sezon. Kasım sonuna kadar burada denize girebilirsiniz, yüzebilirsiniz, güneşlenebilirsiniz. İptal eden vatandaşlarımıza sesleniyorum; lütfen turlarınızı iptal etmeyin. Burayı tercih edin. Gerçekten zor günde birbirimize destek olalım. Ve biz turizmcilere de destek olalım, olun diyorum. Bunu ben sadece yurtiçi için söylemiyorum. Yurtdışı hem Ukrayna’dan hem Rusya’dan gelen misafirlerimiz için de turlarını iptal ettirmeye gerek yok. Gerçekten burada bundan önceki tatillerde ne yaşıyorlarsa aynısını yaşayacaklar, hatta daha fazlasını yaşayacaklardır. Çünkü burada turizmci birtakım şeylere susamış durumda.”