Ana Sayfa Yurt 9 Ağustos 2021

İZMİR TİYATROLARI BULUŞMASI BAŞLIYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Başkan Tunç Soyer’in İzmir’i bir kültür sanat kentine dönüştürme vizyonu çerçevesinde bu yıl ilk kez İzmir Tiyatroları Buluşması düzenliyor. İzmir’in 11 ayrı ilçesini kapsayan etkinlik, 10 Ağustos 2021 Salı günü başlayacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirli 21 tiyatro ekibini, 11 ayrı ilçede tiyatro severlerle buluşturuyor. İzmir Tiyatroları Buluşması’nda, toplam 15 oyun, 10-20 Ağustos arasında sahnelenecek. Aliağa, Kınık, Bayındır, Torbalı, Konak, Kemalpaşa, Beydağ, Tire, Kiraz, Menemen ve Güzelbahçe’de oynanacak oyunların ilk gösterimi olan ‘Gettodakiler’, saat 21:00’de Aliağa Açıkhava Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

İzmirli Tiyatroları Buluşması’na, 51 tiyatro ekibi başvurdu. Jürinin değerlendirmesi sonucu seçilen 21 oyundan 5 yetişkin, 7 çocuk oyunu ile 3 performans, ilçelerde tiyatro severlerin karşısına çıkacak. 5 yetişkin oyunu ve 1 performans ise Kültür Zirvesi haftasında sahnelenecek.

İlçelerde sahnelenecek oyunlar şöyle: Gettodakiler, Deniz Kızı Arieli’in Maceraları, Dünyanın En Güzel Ekmeği, Düşler, Tembel Bal Arısı, Bir Bavul Üç Macera, Beni Soran Oldu Mu, Doğaçlama Tiyatro, Sığınamayanlar, Masal Sandığı, Eşki Aşk, Şaşkın Masal Ormanı, Aşkın Vatanı Yoktur, Salıncak Sefası, İzmir Anlatıyor.

SEÇİCİ KURUL

İzmir Tiyatroları Buluşmasının seçici kurulu, İzmir Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Füsun Ataman, İzmir Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Özkan Gezgin, İzmir Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Murat Çidamlı, İzmir Tiyatrolar Derneği temsilcisi Günay Toprak, Ege Tiyatrolar Birliği temsilcisi Zekeriya Hocalar, tiyatro yönetmeni ve oyuncusu Orçun Masatçı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Müdürü Özkan Ataklı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları personeli dramaturg Ege Kızık’tan oluşuyor.