Ana Sayfa Yurt 9 Ağustos 2021

ESENTEPE MAHALLE BAHÇESİ TEPEBAŞILILARI TOPRAKLA BULUŞTURUYOR

Tepebaşı Belediyesi tarafından hizmete sunulan Esentepe Mahalle Bahçesi, Tepebaşılıları toprakla buluşturdu.

Tepebaşı Belediyesi, Eskişehirlilere şehrin içinde tarımsal üretim imkanı sunuyor. Esentepe Çocuk Sanat Merkezinin yanında yer alan bahçede birçok tarım ürününü yetiştiren mahalleliler, taze ürün tüketmekten ve şehir yaşamı içinde toprakla buluşmaktan memnun olduklarını söyledi.

“ÇOK KEYİFLİ VAKİT GEÇİRİYORUZ”

Esentepe Mahalle Bahçesi’nde tarım üretimi yapan Abdullah Ay, toprakla iç içe vakit geçirmenin keyfini yaşadıklarını belirterek, “Tepebaşı Belediyesi tarafından hayata geçirilen bu uygulama ile toprakla iç içe vakit geçirme fırsatı buluyoruz. Belediyemiz her türlü imkanı sağlıyor. Bizler de komşularımızla birlikte 3 yıldır kullandığımız bahçeden çok güzel mahsuller alıyoruz. Çok keyifli vakit geçiriyoruz. Bu imkanın sağlanmasından ötürü Tepebaşı Belediye Başkanımız Ahmet Ataç’a çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“SOFRALARIMIZDA EMEKLERİMİZLE YETİŞTİRDİĞİMİZ ÜRÜNLERİ TÜKETİYORUZ”

Mahalle sakinlerinden Hatice Konuk ise “Belediyemizin sağladığı imkanlarla 3 yıldır bahçemizi ekiyoruz. Şehir hayatından bir nebze de olsun uzaklaşarak toprakla buluşuyoruz. Bu yıl mahsullerimiz de çok güzel. Sofralarımızda, emeklerimizle yetiştirdiğimiz ürünleri tüketiyoruz. Bizlere bu imkanı sağlayan başta Tepebaşı Belediye Başkanımız Ahmet Ataç olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

“TOPRAK İLE BAĞLARINI KOPARMAMALARI İÇİN FIRSATLAR SUNMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Ahmet Ataç da vatandaşları toprak ile buluşturmanın değerli olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Belediye olarak uzun yıllardır üretime ve üreticiye destek olan önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Öte yandan kent yaşamı içindeki vatandaşlarımızın da toprak ile bağlarını koparmamaları için fırsatlar sunmaya çalışıyoruz. Tepebaşı’nın farklı noktalarında hizmet veren Gönüllü Bahçelerimiz, yıllardır vatandaşlarımızdan büyük ilgi görüyor. Esentepe Mahalle Bahçesi’nden de 80 vatandaşımız yararlanıyor. Halkımız toprağa dokunarak hem sağlıklı biçimde zaman geçiriyor hem de üretmenin hazzını yaşıyor. Biz de bundan dolayı çok mutluyuz. Kırsal kalkınmanın, halkımızın üretime katılmasının, kent içinde tarım üretimi yapılmasının ve yerelde üretip, yerelde tüketmenin ne kadar önemli olduğunu çok iyi bilmeliyiz. Tepebaşı Belediyesi olarak tarıma, üretime, yerel üreticilere verdiğimiz önem ve bu yöndeki çalışmalarımız devam edecek.”