Ana Sayfa Gündem 9 Ağustos 2021

CHP’Lİ ÖZKAN, BAKAN PAKDEMİRLİ’YE SORDU: “ORMANSPOR’A 40 MİLYON TL AKTARILDI MI?”

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye; “Ormanspor’a 40 milyon TL bütçe aktarıldığı bilgisi doğru mudur” sorusunu sordu.

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Orman Genel Müdürlüğü tarafından Ormanspor basketbol takımına 40 milyon TL ayrılırken 26 helikopter alımı için ise sadece 1000 TL bütçe ayrıldığı iddialarını TBMM gündemine taşıdı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırlayan Özkan, şu sorulara yanıt aradı:

“Ormanspor’a 40 milyon TL bütçe aktarıldığı bilgisi doğru mudur? 26 helikopter alımı için sadece bin TL bütçe ayrıldığı bilgisi doğru mudur? Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2010-2021 yıllarında hangi branşlarda spor kulübü kurulmuştur? Orman Genel Müdürlüğü tarafından kurulan spor kulüplerine son 10 yılda yıllar bazında ne kadar bütçe aktarılmıştır?”

Özkan, ayrıca 2020 yılından bu yana yangın söndürme amaçlı kaç helikopter ve uçak alımı ya da kiralaması yapıldığını ve kaç TL harcama yapıldığını sordu.

Özkan, 2020-2021 yıllarında orman yangınlarını önleyici tedbirler kapsamında hangi çalışmalar yapıldığını ve ayrılan bütçenin miktarını da sorularına ekledi.