Ana Sayfa Gündem 9 Ağustos 2021

CHP’Lİ BAŞEVİRGEN: “YANAN ORMANLARIMIZ İÇİNDE TURİZM TESİSLERİNE TAHSİSİ YAPILMIŞ ALAN VAR MI?”

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’na; “Yanan ormanlarımız içerisinde, turizm tesislerine tahsisi yapılmış alan var mıdır? Muğla ve Antalya il ve ilçelerinde, 2021 yılı içerisinde tarım arazileriyle ilgili olarak kaç adet satış işlemi yapıldı ve ne kadar alan satış işlemi ile el değiştirdi? Yanan zeytinlik alanlarla ilgili tasarrufunuz neler olacaktır?” sorularını yöneltti.

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, hazırladığı soru önergelerinde, üç bakana; orman yangınları ile ilgili ayrıntılı sorular yöneltti.

Başevirgen, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a şu soruları sordu:

“Muğla ve Antalya il ve ilçelerinde, 2021 yılı içerisinde tarım arazileriyle ilgili olarak kaç adet satış işlemi yapıldı ve ne kadar alan satış işlemi ile el değiştirdi? Muğla ve Antalya il ve ilçelerinde, 2021 yılı içerisinde zeytinlik alan (arazi) ve meyve bahçeleriyle ilgili olarak kaç adet satış işlemi yapıldı ve ne kadar alan satış işlemi ile el değiştirdi?”

Başevirgen, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde ise yürürlüğe giren torba yasa ile orman alanlarının turizm tesislerine tahsisi ve o alanlardaki yapılar ile ilgili bütün yetkinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verildiğini anımsattı. CHP’li Başevirgen, Ersoy’a şu soruları sordu:

“Muğla ve Antalya il ve ilçelerinde, 2021 yılı içerisinde turizm alanı olarak ilan edilen yerler var mıdır? Eğer varsa bu alanların sayısı ve miktarları ne kadardır? Yanan ve yanmaya devam eden ormanlarımız içerisinde, turizm tesislerine tahsisi yapılmış alan var mıdır? Eğer varsa bunların sayısı ve miktarları ne kadardır? Yanan orman yerleri ile ilgili olarak, geleceğe yönelik tasarruflarınız neler olacaktır?”

Başevirgen; Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye ise şu soruları yöneltti:

“Antalya ve Muğla İllerinde meydana gelen son orman yangınları nedeniyle yanan tarım arazisi parsel sayısı ve miktarları ne kadardır? Antalya ve Muğla illerinde meydana gelen son orman yangınları nedeniyle ortaya çıkan tarımsal ürün ve üretim kaybı ne kadardır? Antalya ve Muğla illerinde meydana gelen son orman yangınları nedeniyle ne kadar zeytinlik alan yanmıştır? Yanan zeytinlik alanlarla ilgili tasarrufunuz neler olacaktır? Antalya ve Muğla illerinde meydana gelen son orman yangınları nedeniyle ne kadar orman alanı yanmıştır? Yanan bu alanlar içerisinde 2-B vasfında orman alanı var mıdır? Eğer varsa miktarı ne kadardır? Yanan bu alanlara, ilgili kanunun 2-B hükmü uygulanacak mı?”

“VATANDAŞ ÇIRPINIRKEN BAKANLIK ADETA SEYRETTİ”

Yangın süresince en büyük görev ve sorumluluğun Tarım ve Orman Bakanlığı’nda olduğunu ancak bakanlığın bu konuda iyi bir sınav veremediğini belirten Başevirgen, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Yangınlar ilk başladığı andan itibaren erken müdahalenin önemine dikkat çektik. Bir yandan yangınlarla mücadele ederken, diğer yanda da Bakanlığın iş bilmezliği ve tedbirsizliği ile sınandık. Ormanlarımız, tarım arazilerimiz, canlılarımız cayır cayır yanarken, hangarlarda atıl bekletilen yangın söndürme uçaklarının aktif hale getirilmesi için adeta yalvardık. Yerel yönetimlerimiz, STK’larımız, vatandaşlarımız canla başla yangın söndürme çalışmalarına katılırken, Bakanlık THK’nin uçaklarının onarımı için para yok dedi, Somali’ye 30 milyon dolarlık hibe verildi. Vatandaş çırpınırken Bakanlık adeta seyretti.

“KIYI VE ORMAN ARAZİLERİNİN RANTA AÇILMASINA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Yaşadığımız bu üzücü olaylarla, iktidarın aslında ‘devlet’ olmaktan ne kadar uzak olduğunu gördük. Söndüremedikleri yangınlar nedeniyle, miktarını şu anda kimsenin tam olarak bilmediği büyüklükte milli servetimiz kül oldu. Bu iktidar geleceğimizi yakıyor. Temmuz ayının ortasında, kıyılar başta olma üzere orman alanlarındaki yapılaşma tasarrufunu Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkisine bırakan bir kanun teklifi apar topar Meclis’ten geçirildi. O zaman da karşı çıktık, şimdi de karşı çıkıyoruz. Kıyı ve orman arazilerinin turizm yatırımcılarına sunulmasına, ranta açılmasına asla izin vermeyeceğiz.”

İlginizi çekebilir

YAZAR ASLI ERDOĞAN BERAAT ETTİ

YAZAR ASLI ERDOĞAN BERAAT ETTİ