Ana Sayfa Yurt 9 Ağustos 2021

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR, MANAVGAT YANGININDAN ETKİLENEN HAYVANLARI TEDAVİ EDİYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi; Manavgat, İbradı, Akseki ve Gündoğmuş yangınlarından etkilenen hayvanların tedavi ve bakımlarını yapıyor. Veteriner hekimlerin çalışmasıyla 941 hayvan tedavi edilirken, 6 bin 72 hayvan muayene edildi. 4 bin 934 hayvan ise tahliye edildi ve ihtiyaç sahiplerine 910 ton yem katkısı yapıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü ve Hayvanat Bahçesi Şube Müdürlüğü ekiplerinin saha çalışması sürüyor.

Kurtarılan kartaldan, kaplumbağaya kadar çeşitli hayvanlar, Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı’nda tedavi ediliyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi Şube Müdürü Veteriner Hekim Aygül Arsun, veteriner hekimlerin yangın bölgelerinde saha çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, şunları söyledi:

“941 hayvanın tedavisi yapıldı. 6 bin 72 hayvan muayene edildi. 4 bin 934 hayvan da tahliye edildi. Ayrıca ihtiyaç sahiplerine 910 ton yem katkısı yapıldı. Kemer bölgesinde çıkan yangından etkilenen ve ülkemizde soyu tehlike altında bir tür olan Ak Kuyruklu Kartal, Doğa Koruma Milli Parklar yetkililerince Hayvanat Bahçemize getirildi. Kartalın tedavisi sürüyor. Yangın bölgelerinden getirilen yaralı bir leylek, bir kaplumbağa ve bir yavru Ala Karga’nın tedavi ve bakımları yapılıyor. Ekiplerin yangın bölgesinde yaban hayvanlarını tarama ve yem bırakma çalışmaları devam ediyor.”

YILKI ATLARINA YEM BIRAKILDI

İbradı’ya bağlı Eynif Merası’nda yaşanan yangın tehlikesi üzerine sıkı bir çalışma yürütüldüğünü aktaran Arsun, “Merada bin 500 yılkı atı ve vatandaşlara ait büyükbaş hayvanlar yaşıyor. Hayvanları yangın bölgesinden uzaklaştırmak için yemleme çalışması yapıldı. Bölgeye saman ve yem yardımında bulunuldu” dedi.