Ana Sayfa Gündem 8 Ağustos 2021

SMA HASTASI AREL BEBEK İÇİN 20 MİLYON GEREKİYOR

EDDA SÖNMEZ 

Antalya’da bir tür kas hastalığı olan Spinal Musküler Atrofi (SMA Tip-1) ile mücadele eden 11 aylık Sonalp Arel Özbey’in yurt dışında tedavi olabilmesi için 20 milyon lira gerekiyor. Henüz 4.5 aylıkken Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hastalık teşhisi konulan Arel bebek için sosyal medyada bağış kampanyası başlatıldı. Arel’e yurt dışında yalnızca 2 yaş altındaki çocuklara uygulanan ve dünyada en pahalı tedavi olarak bilinen gen tedavisinin uygulanması gerekiyor.

SMA Tip 1 hastalığına yakalanan 11 aylık Sonal Arel Özbey bebeğin hayatta kalabilmesi için annesi Dilek Özbey tek başına mücadele veriyor.

Antalya Kepez’de yaşayan ev hanımı 32 yaşındaki Dilek Özbey, oğlunun tedavisi için başvuru yaptı. Özbey’in başvurusu olumlu sonuçlandı. Dubai’deki hastaneden 1 milyon 823 bin 500 Euro’luk bir tedavi teklifi alındı. Arel’in tedavisi için yaklaşık 20 milyon liralık bir tutara ihtiyaç var.

Dünyanın en pahalı tedavisi olarak bilinen gen tedavisinin, Arel 2 yaşını doldurmadan ve kasları erimeden uygulanması gerekiyor.

Bu nedenle anne Dilek Özbey tarafından 20 milyon liralık tutarın toplanması için sosyal medyada bağış kampanyası başlatıldı. Kampanyaya katılmak isteyenler “areleumutol” adlı Instagram hesabında ve “www.areleumutol.com” internet sitesinde yer alan hesap numaraları üzerinden destek verebiliyor.

Kampanya kapsamında, şu ana kadar tedavi için gereken paranın yüzde 50’si toplanabildi. Kampanyayı, valilikten izin alarak başlattığını dile getiren anne Özbey, herkesi kampanyaya destek olmaya çağırdı.

 “LÜTFEN AREL’İN ÇIKMAYAN SESİ BENİM DE DUYURAMADIĞIM SESİME SES OLUN”

Arel’in hem annesi hem babasıyım diyen 32 yaşındaki anne Dilek Özbey, şunları söyledi:

“Ben Dilek. SMA Tip1 hastası Arel bebeğin annesiyim. Arel 11 aylık ve yaklaşık 40 gündür yoğun bakımda, entübe durumda. 3 gün önce ise Trakeostomi ameliyatı oldu. Yani boğazına açılan bir delikle, cihazla nefes alarak hayatına devam ediyor artık. Valilik onaylı bir kampanya yürütmekteyiz ve kampanyamızın yüzde ellisini tamamladık, kalan kısmı için ise size çok fazla ihtiyacımız var. Arel artık çok daha zor durumda, çok daha fazla acı çekiyor ve benden uzakta soğuk bir hastane odasında hastalıkla tek başına mücadele ediyor.

“SESİMİ DUYURMAM İÇİN DE HER ŞEYİ DENEDİM HER ŞEYİ YAPTIM, NE YAPMALIYIM BİLMİYORUM”

Lütfen Arel’in çıkmayan sesi, benim de duyuramadığım sesime ses olun. Arel’in bir an önce yurt dışındaki gen tedavisine ulaşıp, hayata daha sağlıklı ve daha uzun yıllar devam etmesi gerekiyor. Arel’in benden başka mücadele edecek hiç kimsesi yok. Ben Arel’in hem annesi hem babasıyım. Onun için tek başıma mücadele ediyorum. Sesimi duyurmam için de her şeyi denedim her şeyi yaptım, ne yapmalıyım bilmiyorum ama lütfen beni gören, Arel’i gören herkes ne yapabiliyorsa onu yapsın kimin gücü neye yetiyorsa bizim her türlü yardıma ihtiyacımız var Arel’i bir kere gördüğünüz zaman onun bakışları size benim anlatamadıklarımı bile anlatacak acısını yaşama isteğini hayata tutunduğu o arzu, o tutku size her şeyi Arel kendi bakışlarıyla anlatacak. Sadece Arel’e bakmanız inanın ki benim anlatamadığım her şeyi bile anlatmış olacak.”

GÖRÜNTÜ DÖKÜM

  • ANNE DİLEK ÖZBEY KONUŞMA 
  • AREL BEBEK GÖRÜNTÜLERİ