Ana Sayfa Yurt 8 Ağustos 2021

HAYVAN GÜBRE TESİSİ KÖYLÜLERİ İSYAN ETTİRDİ: DEREDEKİ BALIKLARIMIZ ÖLÜYOR, HAYVANLARIMIZ DÜŞÜK YAPIYOR, KOKUDAN VE SİNEKTEN CAMLARIMIZI AÇAMIYORUZ

FERHAT AKGÜN

Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Kumrular Köyü sakinleri, hayvan gübresinden biyogaz elektrik üretimi ve gübre entegre tesisinin derelerine atık bırakması sonucu balıkların öldüğünü, hayvanların düşük yaptığını, kokudan ve oluşan sinekten evlerinin camını açamadıklarını söyleyerek yetkililerden yardım istedi. CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, “Köyümüzün içinde leş gibi bir koku hakim. Bakana sorduk hala cevap alamadık” dedi.

Kırklareli’nin Babaeski ilçesi Kumrular köyüne 800 metre mesafede bulunan hayvan gübresinden biyogaz elektrik üretimi ve gübre entegre tesisi nedeniyle köylüler zor günler yaşıyor. Yağmurlu günlerde tesisin arıtmasının çalıştırılmayarak atıkların derelere bırakıldığını iddia eden köylüler, derelerdeki balıkların öldüğünü, mikrop kapan hayvanlarının ise düşük yaptığını söyledi. Ağır tonajlı arabalar nedeniyle yollarının kullanılmaz halde olduğunu ifade eden köy sakinleri, kokudan ve sinekten ise camlarını açamadıklarını kaydetti.

‘KÖYÜMÜZÜN İÇİNDE LEŞ GİBİ BİR KOKU HAKİM’

Köylülerin sorunlarını dinleyen CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, şunları söyledi:

“Kumrular köyünde bulunan biyogaz üretim tesisi ve gübre entegre tesisinin yaptığı çevre katliamını yerinde gördük ve izledik. Köyümüzün içinde leş gibi bir koku hakim. Zaman zaman da köy kenarındaki dereye atık sular salınıyor. Köylülerimiz uzun zamandır bu fabrikadan şikayetçiydi ama son yıllarda fabrikanın köyümüze çevreye verdiği zarar daha da büyüdü. Kirlilikler hayvanlarımızın düşük yapmasına kadar neden oluyor. Geçtiğimiz günlerde burada derede balık ölümleri de gerçekleşmişti. Biz buradaki çevre sorununu Çevre İl Müdürlüğüne taşıdık. Onlar da denetlemeye geldi fakat biz burada hala denetlemelerin eksik ve yetersiz olduğunu düşünüyoruz.

“SORU ÖNERGESİ VERDİK HALA CEVAP ALAMADIK”

Gündoğdu, “Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a mecliste soru önergesi olarak sorduk ama hala bizim soru önergemize bir yanıt gelmedi. Çevre anlamında Kumrular köyü ciddi anlamda sıkıntılar yaşıyor. Koku, sinek, böcek onun yanında ilerleyen dönemde kanser hastalıklarına gidecek sorunları da yaşayacaklarını düşünüyorum. Bakanlık kurumlarının yapması gereken şu: gelin kardeşim burayı adam gibi denetimden geçirin. Denetimden geçirdikten sonra cezalar yeterli değilse yapılması gerekenleri yapın. Eğer bunu yapamıyorsanız o koltukları bırakın.”

“YAĞMUR YAĞDIĞINDA ATIKLAR DERELERE SALINIYOR”

Köy sakinlerinden İsmail Arabacı, “İleride sağlık sorunları yaşayacağımızı düşünüyorum. Zaman zaman yağmur yağdığında derelere atık sular salıyorlar. Yol problemlerimiz oluyor ağır taşıtlar geçtiğinde. Vidanjörlerin yaşadığı mikroplar hayvanlarımıza tırnaklardan bulaştığı için hayvanlarımız hasta oluyor, hayvanlarımız ölüyor düşük yapıyor” dedi.

“KOKUDAN SİNEKTEN PENÇELERİ AÇAMIYORUZ”

Köy sakini Ahmet Özkaynak, “Rüzgar estiğinde kokudan evlerimizin camını açamıyoruz. Sinekten evlerimizde duramıyoruz. Yağmur yağdığında derelere atıkları salıyorlar derelerimiz batıyor balıklarımız ölüyor” diye konuştu.

 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
* Kumrular köyü
* CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gönül’ün köylülerle sohbeti
* Kahvehanedeki sinek kapanlara takılan sinekler
* Gübreden elektrik üreten tesis
* Tesisten çıkan sıvı gübrenin tarlalara dökülmesi
* CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu’nun açıklamaları
* Köylü İsmail Arabacı
* köylü Ahmet Özkaynak