Ana Sayfa Gündem 8 Ağustos 2021

CHP’Lİ TOPRAK; İKTİDAR, HAKSIZ KAZANÇ PEŞİNDEKİ LOBİLERE TÜYO VERİYOR 

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz indirimine gidileceğini söylemesine rağmen kurların yükseldiğine dikkat çekerek; “Cumhurbaşkanı ekranlardan birilerine sinyal verdiğini söylüyor. Bu sözlerden sonra dolar-euro artıyor. Faiz indirimi sinyaliyle mesaj veren, kurları yükselten bizzat iktidarın başı. İktidar haksız kazanç peşindeki lobilere tüyo veriyor” ” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan’ın doların 8,80 TL’ye çıkmasına zemin hazırladığını söyleyen CHP’li Toprak, konu hakkında şu değerlendirmeleri yaptı:

“Geçtiğimiz haziran ayında Merkez Bankası (MB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının öncesinde TRT programına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, MB başkanıyla konuştuğunu, temmuz ya da ağustosta faizlerin düşürüleceğini, enflasyonun da ineceğini söyledi. Bu açıklamanın ertesinde dolar 8,80 TL’ye, euro 10 TL’nin üzerine çıktı. PPK’dan ne haziran ne de temmuz aylarında faiz indirimi kararı çıkmadı, politika faizi yüzde 19’da sabit tutuldu. Mart ayında faizi yüzde 19’a çıkarttığı için MB Başkanını görevden alan Cumhurbaşkanının tezinin aksine, beş aydır politika faizi yüzde 19’da sabitlendiği halde, enflasyon beş aydır sürekli yükseldi. Mart’ta MB Başkan değişikliğiyle 7,20 TL’ye kadar inen dolar kurunu 8,50’ye, euroyu 10 TL’ye çıkartan bizzat iktidarın kendisi oldu. Mart ayında yüzde 16 düzeyinde ve politika faizinin 3 puan altında olan enflasyon, en son temmuz rakamlarıyla yüzde 18,95’e çıktı ve neredeyse MB’nin politika faizini yakaladı. Tam bu aşamada Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 Ağustos’taki PPK toplantısı öncesinde tekrar iktidar medyası ekranlarına çıkıp, enflasyonun hızla düşeceğini, faizleri de bugünkü seviyesinin çok altına indireceklerini açıkladı.

Ekonomide henüz ortada olmayan bir kararı önceden öğrenenler, bunun üzerinden haksız ve spekülatif kazançlar elde eder. Bu bilgilerle yüklü paralar kazanırlar. Cumhurbaşkanı faizlerin düşürüleceğini söylerken, ‘ben de sinyalimi herhalde belli yerlere vermiş oluyorum’ diyor. Kimdir bu sinyal verdiği yerler ya da birileri? MB Başkanı bir hafta önce enflasyon raporunda, enflasyonun üzerinde faiz vermeye devam edeceklerini söylerken, enflasyonla MB faizinin başabaş geldiği bir noktada faiz indiriminden söz etmek, MB yönetimini, PPK’yı yok sayarak iç ve uluslararası piyasalara önceden faiz indirimi vaadinde bulunup, bunu duyurmak, insider tradingdir. Faiz-döviz spekülatörlerine‘pozisyon alın, faizi düşüreceğiz, TL değer kaybedecek, kurlar fırlayacak, şimdiden dövizleri istifleyin’ tüyosudur. İktisat bilimi ‘enflasyonun sebep faizin sonuç’ olduğunu yıllardır söylerken,bunun tam aksini iki ayda bir Cumhurbaşkanına söyleten, onu buna ikna ederek spekülatif kazançlara zemin hazırlayan, çevresini kuşatan ekonomi danışmanları hangi lobilerin hizmetinde? İngiliz portföy yönetimi ve yatırım kuruluşunun baş ekonomisti, sosyal medya mesajında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bu sözleri söyleten danışmanlarının, alınacak kararları önceden bilerek açığa satışlakazanç sağlayıp sağlamadıklarını, ‘Ankara’daki faiz-döviz lobisinin’ bu adımları önceden bekleyip beklemediğini sorgulayan paylaşımlarıyla, uluslararası piyasalarda gündem yaratırken, iktidardan ve ekonomi başdanışmanlarından ses çıkmaması, İletişim Başkanlığı’nın bu spekülatif kazanç ve tüyo imalarına yanıt vermemesi ilginç. 8,30 TL’ye inmiş olan dolar kurunun bir günde8,60 TL’ye çıkmasından kimler kazandı? İktidar medyasının ekranlarına çıkmadan önce sorulacak soruları, Erdoğan’ın yanıt metnini hazırlayan danışmanları ve Cumhurbaşkanına bu sözleri söyletenler, kimler adına hareket ediyor? İngiliz analistin öne sürdüğü gibi Cumhurbaşkanı danışmanları da önceden açığa satışla bu söylemlerden kazanç sağladı mı? Ekranlardan faiz ve enflasyonu sanal hesaplarla düşürmeleri yönünde siyasi talimat veren bir zihniyet, ülke ekonomisine değil ancak faiz-döviz lobilerine, haksız kazanç peşinde koşanlara, önceden verdiği tüyolarla yandaşlarına hizmet eder.”