Ana Sayfa Gündem 8 Ağustos 2021

CHP’Lİ MİLLETVEKİLLERİ ADANA’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM MAĞDURLARIYLA BULUŞTU

CHP Adana Milletvekilleri Ayhan Barut, Orhan Sümer ve Müzeyyen Şevkin, Yüreğir ilçesinde kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında evleri yıkılacak mahalle sakinleriyle buluştu. Evinin yıkılmasını istemeyen bir yurttaş, “Evlerimizi gasp ediyorlar. Hiçbir karşılık vermiyorlar. Resmi bir belge yok” sözleriyle sitem etti.

CHP Adana Milletvekilleri Ayhan Barut, Orhan Sümer ve Müzeyyen Şevkin Yüreğir İlçesi’ne bağlı Şehit Erkut Akbay Mahallesi’nde kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında evleri yıkılacak olan yurttaşla buluştu ve mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. Milletvekilleri, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u sorumlulukla hareket etmeye, mağduriyeti önlemeye çağırdı.

Mahalle sakinlerinin sorunlarını dinleyen Şevkin, “Burada bir bedel biçilmiş, ev istemeyene bu bedel… İsteyene ev veriliyor ama sizi 20  sene borçlandırıyorlar” dedi. “Halkın çaresiz ve sahipsiz olmadığını söyleyen” Barut da, “Sizin yanınızda olduğumuzu, bu sorunu meclise, bakanın kendisine, gerekirse Cumhurbaşkanına kadar iletmek bizim boynumuzun borcudur” diye konuştu. Sümer de, “Elazığ’da da depremden sonra vatandaşın 800 metre arsasını ve 5 katlı evini almışlar, 50-60 metrekarelik 3 daire vermişler. Şehit Erkut Akbay Mahallesi’nde de yapılmak istenen bu. Gerekirse tüm belediye başkanlarımızı mahalleye davet ederiz ve ne gerekiyorsa onu yaparız” sözleriyle tepki gösterdi.

“EVLERİMİZİ GASP EDİYORLAR”

Milletvekillerine sorunlarını anlatıp isteklerini ileten bir mahalle sakini, “Evlerimizi gasp ediyorlar. Hiçbir karşılık vermiyorlar. Resmi bir belge yok. Cumhurbaşkanı kararnamesi diye bir belge gönderildi. Bize diyorlar ki; bir ay içerisinde evlerinizi terk edin. Tebligatları da kapılarımıza astılar” açıklamasında bulundu” sözleriyle sitem etti.