Ana Sayfa Gündem 7 Ağustos 2021

HAÇİKO, YANGINDAN KURTARILAN HAYVANLAR İÇİN İSTANBUL’DA ÇİFTLİK KURUYOR

CEM HAYAT

Sanatçı Ömür Gedik’in kurucu başkanı olduğu Hayvanları Çaresizlik ve İlgisizlikten Koruma Derneği (HAÇİKO), yangından kurtarıp tedavi ettiği hayvanların kalan ömürlerini iyi koşullarda geçirebilmelerini sağlamak amacıyla İstanbul’da HAÇİKO Yaşam Çiftliği kuruyor. Gedik, kurulacak çiftlik hakkında, “Bu hayvanların kalan ömürlerinin devamında da mutlu ve mesut yaşamaları için HAÇİKO Derneği olarak biz varız” dedi.

Kurulacak olan çiftlikte, çocuklar için bir eğitim merkezi, bir hayvan müzesi ve büyük bir kompleksin de yer alacağını söyleyen Ömür Gedik, ANKA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“HAÇİKO YAŞAM ÇİFTLİĞİ’NDE HUZURLU BİR ŞEKİLDE YAŞAMALARINI SAĞLAYACAĞIZ”

“Yangının ilk gününden beri afet bölgelerinde ekiplerimiz canla başla çalışıyor. Koordinasyon ekibi olarak İstanbul’da da bir ekibimiz mevcut. Sadece Manavgat, Antalya, Muğla, Bodrum gibi yangın bölgelerinde değil Van’daki sel felaketinden etkilenen hayvanlar için de bir ekibimiz Van’da bulunmakta. Ekiplerimiz öncelikle kurtarma çalışmalarına katılıyor, sonrasında kurtardığımız hayvanları veterinerlere götürüp bütün masraflarını karşılayıp tedavi olmalarını sağlıyoruz. Sonrasında da İstanbul’daki HAÇİKO Yaşam Çiftliği’nde ömürlerinin sonuna kadar huzurlu bir şekilde yaşamlarının devamını sağlamaya çalışacağız.

“ÇİFTLİKTE ÇOCUKLAR İÇİN EĞİTİM MERKEZİ, HAYVAN MÜZESİ VE BÜYÜK BİR KOMPLEKS DE YER ALACAK”

HAÇİKO Yaşam Çiftliği’nde, aynı zamanda çocuklar için bir eğitim merkezi, bir hayvan müzesi ve büyük bir kompleks de yer alacak ve böylece biz, artık hayvan ve çevre sevgisini çocukluktan, gençlikten itibaren bütün insanlarımıza vermeyi istiyoruz. Çünkü bu felaketlerde bize en çok yardım edenler gençler oldu. Ana ekibimizin dışında gençlerden oluşan bir ekibimiz sahada.

“KURTARMA ÇALIŞMALARINDA HAYVANLARI BİR BEZLE SICAK TUTMAKTA ÇOK FAYDA VAR”

Kurtarma çalışmalarında öncelikle hayvanları hemen soğuk suya ya da buza koymaya çalışan vatandaşlarımız var, iyi niyetle yapıyorlar bunu biliyoruz, ama lütfen bunu yapmayın. Çünkü o hayvanların vücut ısıları zaten düşmüş oluyor ve öncelikle güvenli bir yere alıp, mümkünse bizleri arayıp bir an önce bir veterinere ulaşmalarını sağlayıp ve bir bezle sıcak tutmakta çok fayda var.

“HAYVANLARIN KURTARILDIKTAN SONRA MUTLU YAŞAMALARI İÇİN HAÇİKO DERNEĞİ OLARAK BİZ VARIZ”

Ekiplerimiz bölgede aynı zamanda hayvanlar için sargı bezleri, mama, maske dağıtımı da yapıyor ki ekipler de güvenli bir şekilde çalışabilsin. Veteriner hekimler de var ekiplerimizde, aynı zamanda teknisyenler de var. Tecrübeli bir kadroyla sahadayız. Hem maddi hem manevi yardım eden çok vatandaşımız var, onlara çok teşekkür ediyoruz. Bu zor günlerde hep birlikte olmak çok önemli. Ben ayrıca canla başla çalışan, kimi zaman yangın bölgesinde yangının ortasında kalan, kimi zaman da bazı nedenlerle tehdit alan HAÇİKO ekiplerine çok teşekkür ediyorum. Bunun sonrası da var. Kurtardıktan sonra, bu hayvanların kalan ömürlerinin devamında da mutlu ve mesut yaşamaları için HAÇİKO Derneği olarak biz varız.”