Ana Sayfa Yurt 7 Ağustos 2021

GİRESUN’DAKİ FINDIK HASADINDA ÇOCUK VE YABANCI İŞÇİ ÇALIŞTIRANLARA PARA CEZASI KESİLECEK

UFUK KEKÜL

Giresun’da başlayan fındık hasadında çocuk işçi ve yabancı uyruklu kişi çalıştıranlara para cezası kesilecek.

Giresun’da bu hafta başlayan fındık hasat sezonuyla ilgili alınan tedbirler konusunda yazılı bir açıklama yapan Giresun Valisi Enver Ünlü, çocuk işçi çalıştırmanın suç olduğunu belirterek, buna uymayanlara 3 bin 64 TL idari para cezası uygulanacağını bildirdi.

YABANCI İŞÇİYE VE ÇALIŞTIRANA KABAHAT CEZASI

Giresun’a gelecek olan geçici tarım işçileri ile ailelerinin kimliksiz dolaşmalarının önlenmesi için kolluk kuvvetlerince gerekli tedbirlerin alındığını ifade eden Vali Ünlü, üreticileri, mevsimlik tarım işçisi ihtiyaçlarını İŞKUR’a kayıtlı tarım aracı belgesi olan kişiler aracılığıyla temin etmeleri konusunda uyardı. 

Ünlü, açıklamasında; “Mevsimlik Tarım İşi Sözleşmesi düzenlenmeden gezici tarım işçisi çalıştıran bahçe sahibi işverene, işçi temininde aracılık yapan tarım aracısına 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32’nci maddesine göre idari para cezası uygulanacaktır. Üreticilerimizin mağdur olmamaları için yapılan uyarılara riayet etmeleri önem arz etmektedir” dedi.

Vali Ünlü, açıklamasında şunları kaydetti:

“Çalışma İzni Muafiyeti Belgesi olmayan yabancı uyruklu işçi çalıştıranlar hakkında her bir yabancı işçi için 11 bin 796 TL idari para cezası, izin almaksızın işverene bağımlı çalışan her bir yabancı işçiye de 4 bin 716 TL idari para cezası uygulanacak. İşçilerin güvenli bir alanda, uygun sağlık, eğitim, çalışma ve barınma şartları altında, emniyet ve asayiş içerisinde ağırlamak üzere gerekli düzenlemeler yapıldı.”

FINDIK İŞÇİLERİ GELMEYE BAŞLADI

Öte yandan Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Adıyaman, Batman ve Şırnak başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu illerinden Giresun’a gelecek olan binlerce tarım işçisi için yapılan geçici konaklama merkezi yeniden düzenlendi.

Fotoğraf 1 Arşiv
Fotoğraf 2
Fındık işçilerinin konaklama merkezi
Fotoğraf 3 Giresun’a bu yıl gelen işçiler