Ana Sayfa Gündem 7 Ağustos 2021

CHP’Lİ YALIM’DAN ARITMA TESİSLERİ İÇİN KANUN TEKLİFİ: “ENERJİ BEDELİNİ DEVLET ÖDESİN”

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, arıtma tesislerinin enerji bedellerinin devlet tarafından ödenmesi için kanun teklifi verdi. AKP ve MHP milletvekillerine kanun teklifine destek vermeleri çağrısını yapan Yalım, “Çevrenin, temizliğin siyaseti olmaz” dedi.

CHP Uşak Milletvekili Yalım, Çevre Kanunu’nda değişiklik yapılması için TBMM’ye kanun teklifi sundu. Kanun teklifi ile arıtma tesislerinin enerji maliyetlerinin devlet tarafından karşılanması öngörülüyor.

“DOĞRU DÜZGÜN ÇALIŞTIRILMASI ADINA, O TESİSLERE DESTEK VERMEMİZ GEREKİYOR”

Yalım’ın teklifi ile ilgili yaptığı açıklaması şöyle:

“Tüm Türkiye’deki ister kamu ister belediye, ister özel şirket ister organize sanayilerde bulunan tüm arıtma tesislerinin, ülkemizin çevre ve etrafın temiz kalması adına, bu tesislerin doğru düzgün çalıştırılması adına, o tesislere destek vermemiz gerekiyor. Madem bu tesislerin milyonlarca bedelini o firmalar, o kamu kuruluşları, o belediyeler, o organizeler karşılıyor; devlet olaraktan da bizim yapmamız gereken bir işlem var. Nedir? Bu yapılan milyonlarca bedelle yapılan bu tesislerin enerji maliyetlerini devlet tarafından karşılanması ile alakalı kanun teklifimi TBMM’ye verdim. Ve de en yakın zamanda onaylanması için Genel Kurul’a gelecek.

“ÇEVRENİN, TEMİZLİĞİN SİYASETİ OLMAZ”

Umarım benim vermiş olduğum bu kanun teklifini, CHP tabii evet verecek. Millet İttifakının partileri elbette ki evet verecek. Ama bakın; çevrenin, temizliğin siyaseti olmaz. Ben şimdiden AK Parti ve de MHP milletvekili arkadaşlarıma basın aracılığı ile sesleniyorum; vermiş olduğum bu kanun teklifini eğer onay verirseniz, bu milyonlarca değerinde yapılan arıtma tesislerini, enerji bedellerini devlet tarafından karşıladığımızda, inanın bu tesisler hepsi de yüzde yüz tam kapasite ile çalışır. Ve de temiz toplum, temiz çevre olarak bu arıtma tesisleri doğruca çalışır hale gelir. Çünkü bedelleri devlet tarafından ödendiğinde. Çünkü biliyorsunuz enerji maliyetleri çok yüksek olduğundan, birçok arıtma tesisi doğru düzgün tam kapasite çalıştırılmıyor. Böylelikle bu tesisin tam kapasite çalışır hale getirttireceğiz diyorum. Kanun teklifimin en azından şimdiden geçeceği kanaatinde olduğumun bütün vatandaşlarımla paylaşıyorum. Eğer geçirilmezse de yine vatandaşlarımla paylaşacağım. Temiz toplum adına bunun yapılması gerektiğini özellikle AK Parti vekilleri ve MHP vekillerinden istiyorum.”