Ana Sayfa Gündem 7 Ağustos 2021

CHP’Lİ BİNGÖL SÖZLEŞMELİ İTFAİYECİLER İÇİN KANUN TEKLİFİ VERDİ

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, orman yangınlarında alevlerle mücadele eden sözleşmeli itfaiyecilere memur kadrosu verilmesi ve özlük haklarının iyileştirilmesi için kanun teklifi verdi. Bingöl, “Yaşamlarını hiçe sayan, çıplak elle bile yangın söndürmeye yürekli binlerce itfaiye personelimiz var ama hiçbir özlük hakları yok. Yangınlarda, sellerde ve afetlerde en büyük sorumluluğu yüklenen ve en riskli mesleklerden olan itfaiye personeline bu halkın borcu vardır” dedi.

Tekin Bingöl, TBMM’ye sunduğu kanun teklifinde, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik yapılarak sözleşmeli itfaiyecilere memur kadrosu verilmesini ve özlük haklarının iyileştirilmesini önerdi.

Bingöl, “Son orman yangınlarının ardından gördük ki Türkiye’de çok ciddi bir yönetim boşluğu ve iktidar sorunu var. Saray’dan bir kararname ile taş üzerinde taş bırakmıyorlar ama konu sorumluluk almaya gelince hemen kaçıyorlar. Sıkışınca sorumluluğu, seçimlerini kaybettikleri belediyelere atıyorlar. Saray’ın yetkisi var ama tek bir sorumluluğu yok. Böyle bir yönetim sistemi olabilir mi? Yüzlerce araçlık konvoyları, uçak filoları, yazlık ve kışlık sarayları var ama tek bir yangın söndürme uçakları yok. Bunun sorumlusu da mı belediyeler? İçinde rant olmayan hiçbir şeye akılları çalışmıyor” diyerek iktidarı eleştirdi.  

“BU HALKIN İTFAİYECİLERE BORCU VAR”

İtfaiye personelinin sorunlarına dikkat çeken Bingöl, “Son günlerde yakından gördük ki yaşamlarını hiçe sayan, çıplak elle bile yangın söndürmeye yürekli binlerce itfaiye personelimiz var ama hiçbir özlük hakları yok. Tanımlı bir meslekleri, kadroları, yıpranma hakları, izin ve sosyal hakları ile yaşamlarını riske attıklarında geride bıraktıklarına bir güvenceleri yok. Yangınlarda, sellerde ve afetlerde en büyük sorumluluğu yüklenen ve en riskli mesleklerden olan itfaiye personeline bu halkın borcu vardır. Ve TBMM’de yasal düzenlemelerle bu hakları son alın terine kadar iade etmek için mücadele edeceğiz” dedi.

“KASITLI YANGINLARIN SORUMLULARI NEREDE”

CHP’li Bingöl, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e, son 10 yılda yaşanan kasıtlı yangınlarda kaç kişi hakkında yasal işlem yapıldığını, kaç kişinin tutuklandığını ve ortalama tutukluluk sürelerini sordu. Bingöl, orman yangınlarında ihmali bulunan kaç kişi hakkında işlem yapıldığına ilişkin de bilgi istedi.

“SON 10 YILDA 82 BİN 278 HEKTAR ORMANIMIZ YANDI”

Türkiye’de orman yangınlarında kaybedilen alanların bilgisini de veren Bingöl, şöyle devam etti:

“Türkiye’de son 10 yılda meydana gelen 25 bin 761 yangında 82 bin 278 hektar ormanımız yandı. Yangınların çıkış nedeni baktığımızda ise 6.565 kasten çıkarılan yangında 1.617 hektar ormanımızı yitirdik. 10 bin 321 yangın ise ‘ihmal-kaza’ olarak açıklanırken bu yangınlarda 39 bin 182 hektar orman alanımız zarar gördü. Anayasa bu konuda çok açık. Ormanları yakanlar affedilemez, af kapsamına alınamaz.”