Ana Sayfa Gündem 6 Ağustos 2021

MUĞLA’DA 62 BİN 213 HEKTAR ALAN YANDI. BODRUM’DAKİ YANGIN HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Haber: TAMER ARDA ERŞİN – Kamera: ÜNAL AYDIN

Muğla Büyükşehir Belediyesi, yangında tahmini 62 bin 213 hektar alanın yandığını açıkladı. Kemerköy Termik Santrali yakınındaki yangın söndürüldü ve bölgede ekipler yangın tehlikesine karşı bekliyor. Muğla’nın Bodrum ilçesindeki yangın ve yanan yerleri ise ANKA ekibi tarafından drone ile görüntülendi.

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki yangın ve yanan yerleri havadan görüntülendi. ANKA Haber Ajansı ekibinin drone ile çektiği bölgelerde, itfaiye ekiplerinin yangına karşı mücadelesi ve yanan ormanlar görüldü. Yangın sırasında dumanlar gökyüzünü kaplarken, alevler gerisinde yeşil ağaçlar yerine simsiyah bir cansız bitki örtüsü bıraktı. Bir bölgede ise yerleşim yerine yaklaşan yangına karşı itfaiye ekiplerinin mücadelesi gözlendi. 3 itfaiye aracı ile itfaiye personeli arkalarına aldıkları binanın yanmaması için canhıraş mücadele veriyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi de ildeki yangınlara ilişkin son duruma ilişkin bilgileri paylaştı.

Belediyenin bilgilendirmesine göre ilçelerdeki yangınlarda son durum şöyle:

MİLAS: Ören Mahallesi ve Kemerköy Termik Santrali sahası boşaltıldı. Kemerköy Termik sahası bahçesinde yanan ağaçlar söndürüldü ve termik santral etrafında yol boyu soğutma çalışması yapılıyor. Herhangi bir patlama olmadı. Beyciler, Gökpınar, Gökbel, Aşağı Mazı ve Yukarı Mazı, Bozalan ve Çökertme mahallerindeki yangınlar söndürüldü ve soğutma çalışmaları devam ediyor.  Pınar, Dereköy, Kallem mahallelerine yangının sirayeti engellendi.

YANGIN BAZI YERLERDE DEVAM EDİYOR

Fesleğen ve Hayıtlı mahallelerinde yangın sürüyor. Yangın Akçakaya Mahallesine ulaştı ve yerleşim yerlerine sirayeti engellendi. Gürceğiz Mahallesi’ne yangın ulaşmış durumda ve Bayır Mahallesine doğru devam ediyor. Gürceğiz Mahallesi’ndeki yangından 2 ev tamamen 1 ev kısmen yandı. Kıyıkışlacık Mahallesi Gürçamlar mevkiinde başlayan yangın stabil durumda.

16 BİN HEKTAR ALAN YANDI

Akçakaya, Alatepe, Bayır, Gürceğiz, Çamlıca, Çökertme, Dere, Gökbel, Hüsamlar, Kalem, Kultak, Ören, Pinar, Sek, Türkevleri, Yoğunoluk, Bağdamları, Karaağaç, İkizköy mahalleleri tahliye edildi. Havadan ve karadan söndürme ekiplerinin müdahalesi yoğun bir şekilde sürüyor. Milas ilçesinde yaklaşık 16 bin 155 hektar alan yandı.

BODRUM: Bodrum ilçesi sınırlarında şu an yangın olayı bulunmayıp riskli noktalarda bekleme yapılıyor. Bodrum ilçesinde yaklaşık 222 hektar alan yandı.

MARMARİS: İçmeler Mahallesi’nde söndürme işlemleri tamamlandı. Turgut, Orhaniye, Turunç, Hisarönü ve Değirmenyanı mahalleleri kontrol altına alınarak soğutma çalışmaları sürüyor.

Soğutma çalışmaları havadan ve karadan devam ediyor. Marmaris ilçesinde yaklaşık 13 bin 600 hektar alan yandı.

SEYDİKEMER: Seydikemer ilçesinde sadece Çökek Mahallesi’nde soğutma çalışması yapılıyor. Tahliye edilen vatandaşlar tehlike geçtiğinden evlerine döndü. Seydikemer ilçesinde yaklaşık 2 bin 11 hektar alan ve Köyceğiz ilçesinde yaklaşık 8 bin 179 hektar alan yandı.

KAVAKLIDERE: Çatak ve Çavdır mahallelerindeki soğutma çalışmaları bitti. Çamlıbel mahalleleri ve Yerküpe mevkiinde yangın söndürülmüş durumda ve soğutma çalışması devam ediyor.  Kavaklıdere ilçe merkezi girişinde başlayan orman yangını söndürüldü ve soğutma çalışmaları devam ediyor.  Gökçukur ve Göktepe mevkiinde yangın etkisini koruyor. Karadan ve havadan müdahale devam ediyor. Kavaklıdere ilçesinde yaklaşık 21 bin 131 hektar alan yandı.

KÖYCEĞİZ: Yayla Mahallesine (Ağla) Gökçeovacık mevkiinde stabil olarak yangın sürüyor. Müdahale devam ediyor. Çayhisar Mahallesi’nde yangın Sazak ve Çövenli yönlerine doğru devam sürüyor ve sahanın sarp arazi olması nedeniyle yangına karadan müdahale edilemiyor. Ekipler yerleşim yerlerine tedbir için konumlandırıldı. Pınar Mahallesi Mandıradibi, ve Karayel mevkilerinde yangın kontrol altına alındı. Harmandere, Kıralan, Daşdibi, Zeytinalanı ve Pınarköy mevkilerinde yangın söndürülmüş ve soğutma çalışmaları sürüyor. Pınar Mahallesi Beşparmak Dağı etekleri stabil durumda.

Kavacık, Karaağaç ve Çayhisar mahalleleri yangın yerleşim yerlerini tehdit ediyor, bölgede yerleşim yerleriyle ilgili herhangi bir yangın olayı meydana gelmedi. Pınar Mahallesi Çayhisar, Kavacık mevkiinde, Sazak Mahallesi ve Karayel yangın etkisinde olduğundan tahliye kararı verildi. Söndürme çalışmaları havadan ve karadan devam ediyor.

MENTEŞE: Muratlar ve Gazeller mahallelerinde yangın kontrol altına alındı. Yörükoğlu Mahallesi Esentepe mevkii yangın kontrol altına alınmış olup soğutma çalışmaları yapılıyor. Dokuzçam, Şenyayla, Kozağaç ve İkizce mahalleleri üst kısımlarında yangın sürüyor ve bu mahalle yerleşkelerine şu an için tehlike teşkil etmiyor. Düzeyn mevkiindeki yangın kontrol altına alındı. Yılanlı Dağı’na doğru ilerlemesi durduruldu. Kozağaç ve İkizce mahallelerindeki yangınlar çoğunlukla kontrol altında ve söndürme ve soğutma çalışmaları devam ediyor. Yumaklı Mahallesi’nde ise yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor ve evlere ulaşmaması için çaba sarf ediliyor. Şu an için Menteşe ilçesinde tehlikeli boyutta değil. Yumaklı, Şenyayla ve İkizce mahalleleri tahliye edildi. Söndürme çalışmaları karadan sürüyor. Menteşe İlçemizde yaklaşık 515 hektar alan yandı.