Ana Sayfa Gündem 6 Ağustos 2021

KÖYLÜ KADIN, DİLEK İMAMOĞLU’NA ANLATTI: “KIZIL ATEŞ YAKTI, KAVURDU BİZİ”

HABER: TAMER ARDA ERŞİN – KAMERA: ÜNAL AYDIN

Bodrum’da yangından etkilenen köyleri ziyaret eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu’na, yangının büyüklüğünü anlatırken gözyaşlarını tutamayan kadın, “Kızıl ateş yaktı, kavurdu bizi” dedi.

Yangından etkilenen Muğla’nın Bodrum ilçesine, İstanbul Vakfı’nın yardımlarını ekibiyle beraber götüren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu; CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın eşi Fatoş Altayz ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras yangında zeytinlikleri yanan köylülere geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. İmamoğlu; Mazıköy, Bayır ve Mumcular köylerini ziyaret etti.

Mumcular köyünde yaşlı bir kadın Dilek İmamoğlu’na, “Benim oğlanın gözleri gibi gözlerin var” diyerek, sarıldı. 30 gün önce oğlunun traktörden düşüp yaralandığını ve üstüne yangın felaketinin geldiğini anlatan kadın, gözyaşlarını tutamayarak; “Onun için çok mağduruz. Yok, çaremiz yok. Kızıl ateş yaktı, kavurdu bizi” dedi.

Kadın, oğlunu günlerdir göremediklerini söyleyerek; “Balyayı yüklerken düşmüş çocuk. (Haber) Alamadım oğlumdan” dedi.  

İmamoğlu, köydeki kadınlardan yangının ardından yaşadıkları sıkıntıları dinledi. Bir kadın; zeytin ağaçları ve tarlalarının yandığını söyleyerek, “Kalan orada bir parça zeytin kaldı. Bir benim değil, bütün köylünün yandı” diye konuştu.

“ÇOCUKLARIMIZIN ZEYTİNLERİ YANDI”

Bir başka köylü kadın da İmamoğlu ve Aras’ın yanına bastonuyla gelerek, “Evlerimizi kurtardık ama çocuklarımızın zeytinleri hep yandı” dedi.

Aras kadının sorunlarını çözecekleri sözünü verdi. Kadın, Aras’a; “Seni televizyonda izliyoruz, akşama izliyoruz” dedi.

Bir köylü kadın İmamoğlu’na “Güzel köylerimiz gitti artık zeytin ağaçlarımı hep yandı” dedi. İmamoğlu, tüm sorunları çözmeye çalışacaklarını anlatarak, “Birlikte saracağız yaralarımızı” dedi. Kadınlar İmamoğlu’na yangını kendi çabalarıyla söndürdüklerini dile getirdi.

“BENDEN ÇOK SELAM SÖYLE”

İmamoğlu; Bayır Köyü’ndeki kadınlarla da bir araya geldi. İmamoğlu’nu tanımayan yaşlı bir kadın, Dilek İmamoğlu’nun Ekrem İmamoğlu’nun eşi olduğunu öğrenince ona sarılarak, “Benden çok selam söyle” sözleriyle sevgisini gösterdi. Kadın gelininin de İstanbullu olduğunu anlattı.

Başka bir kadın da İmamoğlu’na 10 senedir yangınların olduğunu, geçen sene bile büyük bir yangın yaşandığını dile getirerek, “Bu sene de böyle. Psikolojimiz bozuldu artık” diye konuştu. İmamoğlu, köydeki küçük çocukları severek onlarla sohbet etti.

DİSK HEYETİYLE KARŞILAŞTILAR

İmamoğlu, Aras ve Altay; Mazıköy’e giderken yolda DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve konfederasyona bağlı sendikaların genel başkanlarıyla karşılaştı. İmamoğlu ve Çerkezoğlu yangına ilişkin fikir alışverişinde bulundu. Çerkezoğlu, yangının yaralarının sarılması için dayanışmanın önemli olduğunu belirtti.

İmamoğlu da “Şunu bir kez daha gördük, dayanışmanın önünde hiçbir şey duramaz” diye vurguladı.

Aras da Türkiye’nin birçok yerinden kendilerine yardım ve destek geldiğini dile getirdi.

“BİZİM HİÇ Mİ UÇAĞIMIZ YOK”

Mazıköy’de bir kadın, köylerine Ekrem İmamoğlu’nun eşinin geldiğini öğrenince kalabalığa doğru yöneldi.

CHP’li Altay’ın eşi Fatoş Altay’a; “Sizi öpebilir miyim?” diye sordu. Altay, “Hangisinin, Ekrem’in mi, Engin’in mi?” diye sordu, köylüler de güldü.

Kadın, “Her ikisinin de” diyerek, Dilek İmamoğlu ve Fatoş Altay’ın alnından öptü. Kadın, “Memleketimiz yandı, bizim hiç mi uçağımız yok. Memleketimiz simsiyah oldu” dedi. Başka bir kadın da İmamoğlu’na yangını şiddetini anlatırken gözyaşlarını tutamayarak, hıçkırarak ağladı. Kadın, evlerinin zarar görmediğini ancak geçim kaynakları ormanlarının yandığını anlattı.