Ana Sayfa Gündem 6 Ağustos 2021

KONYA’DA AYNI AİLEDEN 7 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ CİNAYETİN ZANLISI MEHMET ALTUN’UN SAVCILIK İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

ÖMER FARUK KARABULUT

Konya’da Dedeoğulları Ailesi’nden 7 kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle gözaltına alınan Mehmet Altun’un savcıya verdiği ifade ortaya çıktı. Altun, ifadesinde; Dedeoğulları Ailesi’nin evine iki taraf arasında barış sağlamak için konuşmaya gittiğini; ilk gittiğinde herkesin evde olmadığını görünce bir süre sonra tekrar gittiğini; amacını açıkladığında saldırıya uğradığı için ateş ettiğini öne sürdü. Altun, “Benim benzin almamın sebebi, böyle bir olay yaşanırsa evi ateşe verip güvenlik kamerası görüntülerini yok etmekti. Şahısları vurduktan sonra aracıma binip önce ayrılmaya çalıştığımı, daha sonra dönüp aracımdan aldığım benzinle evi yaktığımı hatırlamıyorum” dedi.

Dedeoğulları Ailesi’nden 7 kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine konulan Mehmet Altun, savcıya verdiği ifadede; kimseden yardım almadığını ve her şeyi tek başına yaptığını savundu. Altun, cinayet öncesi Dedeoğulları Ailesi’nin evine gittiğini, kendini belediye çalışanı olarak tanıttığını, ama tanınmamak için cerrahi maske taktığını söyledi. Altun, bütün aile evde ise onlarla bir görüşme yapacağını, ama herkesin evde olmadığını öğrenince evden ayrıldığını ve 5-10 dakika sonra tekrar eve anlattı. Altun, yanındaki silahı da Dedeoğulları Ailesi’nin kendisine zarar verme ihtimaline karşı tedbir amaçlı götürdüğünü söyledi.

“KÜÇÜK KIZLARI YERDEN TAŞ ALIP BANA FIRLATTI”

Altun, yüzündeki cerrahi maskeyi çıkarmasının ardından kavgalı olduğu Dedeoğulları bireylerinin kendisini tanıdığını ve kendilerine barışmak maksadıyla geldiğini açıkladığını söylediği ifadesinde, şunları anlattı:

“Elimdeki dosya kağıdına şahısların isimlerini yazmıştım. Dosya kağıdında da ‘Keleş aileleri ile artık herhangi bir husumetimizin olmayacağını bildiririz’ demiştim ve altına tüm şahısların ismini yazmıştım. Ben konuya girdikten sonra, beni tehdit ettiler. ‘Kim olduğumuzu size göstereceğiz, aşiretlere haber verdik. Sizi buradan sürecekler. Sizden önceki ev sahipleri nasıl evi satıp gittilerse siz de gideceksiniz’ dediler. Bu sözleri Barış ve Metin söyledi. Bayanların da benzer ifadeleri oldu. Ben silahı onlara doğrultamama rağmen şahısları vurmayacağımı, sadece konuşmaya geldiğimi söyledim. Daha sonra en küçük kızları S.D. yerden taş alıp bana fırlattı.

“BENZİNİ OLAY YERİNE GELMEDEN ÖNCE ALDIM”

Benim silahım 15 mermi alır. Tabancamın emniyeti kapalıydı. Şahıslar bana hücum edince emniyetini açıp ateş etmeye başladım. Birkaç kişiyi bu sırada vurduğumu biliyorum. Hatta o anda kendimi kaybettim ve yerdeki şahsa da yeniden ateş ettiğimi hatırlıyorum. Bu esnada bir-iki kadın evin yanına ve eve doğru kaçıştı. Benim silahımdaki mermi bitmişti. Bez torbadaki yedek şarjörü taktım. Şarjörü değiştirdikten sonra evin yanına kaçan bayanı, daha sonra da evin içine giden bayanı vurdum. Evin yanına kaçan bayana 1 el, evin içine kaçan bayana 2 el ateş ettim. Evin içine kaçan bayan kapıyı kapatmıştı, kilitleyip kilitlemediğinden emin değildim. Kapıyı açmaya çalışmadım. Kapının yanındaki pencereden kadına doğru 2 el ateş ettim. Olay yerine gelmeden önce petrolden 30 TL’lik benzin almıştım. 2-3 ay önceki kavgalardan sonra ailenin güvenlik kamerası taktırdığını öğrenmiştim. Benim benzin almamın sebebi, böyle bir olay yaşanırsa evi ateşe verip güvenlik kamerası görüntülerini yok etmekti. Şahısları vurduktan sonra aracıma binip önce ayrılmaya çalıştığımı daha sonra dönüp aracımdan aldığım benzinle evi yaktığımı hatırlamıyorum.”

“AĞAÇLARDAKİ MEYVELERİ YİYEREK HAYATTA KALDIM”

Olaydan sonra kiralık araçla Bozkır’a gittiğini, aracı yolda bırakıp yanına silahını ve bıçağını alarak 1-2 gün kırsal arazide gezdiğini, ağaçlardaki meyveleri yiyerek hayatta kaldığını söyleyen Altun, yakalanışını ise şöyle anlattı:

“İkinci ya da üçüncü gün Üçpınar kasabasına gittim ve burada beni tanımayan bir bakkaldan 4 paket sigara, 2 ekmek, yarım kilo peynir, 6 paket bisküvi ve 2 küçük meyve suyu aldım. Parasını ödeyip bakkaldan ayrıldım. Son gün teslim olmaya karar verdim. Dağdan yola indim. Bir taşın üzerine oturdum. Bu sırada yanıma kolluk güçleri geldi. Ben onları görünce kaçmadım. Kolluk güçleri beni görünce silahım yerdeydi. Bana seslendiklerinde silahımı namlusundan tutup havaya kaldırdım. İki elimi havaya kaldırıp teslim oldum.”