Ana Sayfa Gündem 6 Ağustos 2021

HİROŞİMA’NIN YIL DÖNÜMÜNDE İZMİR’DE İKİ BAŞKANLI PROTESTO

Japonya’nın Hiroşima kentine atom bombası atılmasının 76. yıl dönümünde İzmir’de nükleer protesto yapıldı. Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın Emrez Mahallesi’ndeki atıkların temizlenmesi için başlattığı ‘Duran Adam’ eylemine bu hafta Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü de destek verdi. Başkan Arda, “Alanın temizlenerek nükleer temalı bir parka dönüştürülmesi” çağrısını yinelerken, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “İzmir halkı bu atığı hak etmiyor” dedi.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, İzmir’in Çernobil’i olarak bilinen ve 500 bin tondan fazla olduğu tahmin edilen Emrez Mahallesi’ndeki nükleer atıkların kaldırılması için başlattığı Duran Adam eylemini sürdürüyor. Normal değerin 7 bin 219 katı radyasyon yayan atıkların bulunduğu alanda 11’incisi yapılan durma eylemine Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, çevreciler ve yurttaşlar da katıldı.

Eylemde, Amerika Birleşik Devletleri’nin 2. Dünya Savaşı’nda Japonya’nın Hiroşima kentine atom bombası atmasıyla hayatını kaybeden on binlerce insan anılırken, İzmir’in nükleer atıklardan temizlenmesi için çağrı yapıldı.

Yaklaşık 2 buçuk aydır toplumun dikkatini çekmeye çalıştıklarını belirten Başkan Halil Arda, “Çok masum bir isteğimiz var. Devlet buraya el koyup temizlesin ve nükleer temalı bir park haline getirsin. En azından 14 yıldır bu tehlikeyi yaşan insanlardan da özür maiyetinde burası çok güzel bir park alanına dönüştürülsün” dedi.

“SOMUT ADIM ATILMIYOR”

Yetkililerin alanın temizlenmesi ile ilgili somut bir adım atmadığını söyleyen Halil Arda şöyle konuştu:

“Çevre Bakanlığı’na çağrıda bulunuyoruz, buraya el konulmasını istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir. El konulduktan sonra burayı temizlemeye gücü hayli hayli yetecektir. Nükleer tehlikeye dikkat çekmek istiyoruz. Bilim adamlarıyla, avukatlarla, odalarla iş birliğinde yaklaşık 14 yıldır verilen bir mücadelenin sonundayız. Bugün Hiroşima’nın 76. yıl dönümü. Nükleer bombaların, nükleer enerjinin tehlikelerini 76 yıldır dünyadaki insanlar görüyor. Türkiye’de olmayan nükleer enerjinin atıklarının nasıl getirilip gömüldüğünü bilmediğimiz bir alan. Nükleer enerji acil bir ihtiyaç olabilir ama bilimsel olarak onların atıklarının da kontrol altına alınması mümkün. Ancak öyle bir alan değil, atıklar gelişi güzel gömülmüş. Önlem alınmamış ve tehlike saçan bir alan. Biz de bu tehlikeye dikkat çekmeye çalışıyoruz. 14 yıldan beri bu mücadeleyi sürdüren insanlarla birlikte sonuçlanmasını istiyoruz.”

GÜMRÜKÇÜ: DERHAL KALDIRILMASI GEREKİYOR

Atıkların bulunduğu alana gelerek eyleme destek veren Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü de atıkların temizlenmesini ve bölgenin Gaziemir halkına kazandırılması gerektiğini vurguladı. “İzmir bu atıkları hak etmiyor” diyen Başkan Gümrükçü şöyle konuştu:

“İzmir’in kronikleşmiş sorunları var. Kentin atık yönetimi konusu önemli bir konu. Biz Çiğli olarak yaklaşık 30 yıldır İzmir’in çöpünü çeken bir ilçeyiz. Bu bölgede insani atıkların dışında bir de nükleer atık problemi var. Bilgimiz dahilinde olmayan halka danışılmayan, sorulmayan bir atık yönetimi sistemi var. Belki 40 yıldır bu var ama 14 yıl önce Gaziemirliler bunu fark etti. Bugün belediye başkanımız Halil Arda önemli bir toplumsal mücadele örneği veriyor. İzmir gündemini bu büyük soruna yöneltmeye çalışıyor. İzmir’de yaşayan birçok insan bu bölgenin olduğundan haberdar bile değil. Biz belediye başkanları olarak halkın önderiyiz. Kendi ilçemizde, kentimizde ve İzmir’in tüm yerlerinde görülen sorunları vatandaşa dokunan, vatandaş için sorun olan konuları gündeme getirmekle yükümlüyüz. Bu atıkların derhal kaldırılması gerekiyor. Ne şekilde bertaraf edildiği bizi ilgilendirmez. Halktan uzak bir noktaya taşınması ve bu bölgenin Gaziemir halkına kazandırılması öncelikli talebimiz.”