Ana Sayfa Gündem 6 Ağustos 2021

ERDOĞAN, AB’NİN 780 MİLYON AVROLUK SIĞINMACI FONUNA İLİŞKİN PROGRAMI ONAYLADI

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen 780 milyon avroluk Türkiye’deki Mültecilere Yönelik Mali Yardım Programı (FRIT II), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı.

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlanan karara göre; Mart 2016 tarihli AB-Türkiye Bildirisi kapsamında AB’nin Türkiye’deki sığınmacılar için ödemesi öngörülen 780 milyon avro, sözleşmeye bağlandı. 780 milyon avro, sığınmacıların sağlık, sosyal yardım, mesleki eğitim, istihdam ve altyapının geliştirilmesini öngören projelere harcanacak. Fonun dağıtımı, Türkiye’de İLBANK A.Ş. aracılığıyla yapılacak.

FRIT II programı, 17 Aralık 2020’de Türk yetkililer ve AB Türkiye Delegasyonu tarafından imzalanarak sözleşmeye bağlanmıştı. Program kapsamında, İLBANK A.Ş. ile Fransız Kalkınma Ajansı ve Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ile Avrupa Komisyonu Kalkınma Fonu ve Fransız Kalkınma Fonu ile Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı arasında yapılan anlaşmalar bugün yürürlüğe girdi.