Ana Sayfa Gündem 6 Ağustos 2021

DÜNYANIN EN GÜZEL KOYLARI BİRLİĞİ GENEL SEKRETERİ GÜR: “KOYLARIMIZ BÜYÜK HASAR ALDI, ESKİSİNE DÖNMESİ YILLAR SÜRECEK”

MELİS ANTER

Türkiye’den bir tek Bodrum’un üye olduğu Dünyanın En Güzel Koyları Birliği Genel Sekreteri Galip Gür, orman yangınları için “Yüreğimiz yanıyor, içimiz yanıyor. Koylarımız çok büyük hasar aldı. Tekrar eskisine dönmesi belki yıllar sürecek” dedi.

Dünyanın En Güzel Koyları Birliği’nin Türkiye’deki tek üyesi olan ve Bodrum’da yaşayan Galip Gür, haziran ayında yerel bir gazetede; “Yarım asırdır turizmin içerisindeyim, birlik olarak dünyanın en güzel koylarını korumaya ve gelecek nesillere aktarmaya gayret gösteriyoruz. Dünyada gezmediğim yer kalmadı, dünyanın en güzel koyları kesinlikle bizim ülkemizde” açıklaması yapmıştı.

“EĞER KOYLARIMIZI KORUMAZSAK, İLERİDE KORUYACAK BİR ŞEY KALMAYACAK” DEMİŞTİ

Gür, “Ancak pandemi ve sonrası zaten saldırı altında olan Ege ve Akdeniz’deki cennet koylara beton ve rant saldırısı yüzde 300 oranında arttı, eğer koylarımızı korumaz, kollamazsak ileride koruyacak bir şeyimiz kalmayacak” diyerek cennet koyların korunmasının deniz turizmi ve ülkenin değerleri açısından önemine dikkat çekmişti ve ciddi uyarılarda bulunmuştu.

“BİRLİK ÜYELERİ ÜZÜNTÜLERİNİ BİLDİRDİ”

Orman yangını nedeniyle evlerinden tahliye edilen vatandaşları da Bodrum merkezdeki otelinde konuk eden Gür, yangınlar hakkında Anka Haber Ajansı’na şu değerlendirmeyi yaptı:

“Geçtiğimiz cumartesi, arkamda gördüğünüz Bodrum sırtlarında başlayan yangın maalesef çeşitli bölgelerde devam ediyor. Hem de hızını arttırarak. Özellikle de güzel koylarımızda çok büyük hasar var, yangın sahillere kadar indi. Bodrum, Dünyanın En Güzel Koyları Birliği’ne Türkiye’den tek üye. Bugün üyelerimizle bir toplantımız oldu. Ben hala genel sekreterlik görevi yapıyorum. Toplantıda bütün üyelerimiz üzüntülerini bildirdi, desteklerini gönderdi. Bu arada iki üyemizin olduğu İspanya’dan iki uçağın gelmesi bizi çok mutlu etti. Ben bunu da özellikle belirttim.

“ESKİSİNE DÖNMESİ YILLAR ALACAK”

Yüreğimiz yanıyor, içimiz yanıyor. Koylarımız çok büyük hasar aldı. Tekrar eskisine dönmesi belki yıllar sürecek. Bugün de bu sıcak havalar, sert rüzgarlar devam ediyor ve çalışmaları çok zorlaştırıyor. Biz de elimizden geldiği kadar orada evleri yananları, tahliye olanları otelimizde misafir ediyoruz. Onların ihtiyaçlarını karşılıyoruz, acılarını dindirmeye çalışıyoruz. Çok zor. İnsanların evleri ellerinden gitmiş, malları ellerinden gitmiş. Çevresindeki ormanlara üzülüyorlar.

“BODRUM’DA HERKES KENETLENMİŞ DURUMDA”

Sahada çalışan tüm kamu kuruluşları, belediye ekipleri, itfaiyeciler, vatandaşlar herkes kenetlenmiş durumda. Özellikle de evleri korumaya çalışıyorlar. Tabi bu sert rüzgarda ve aşırı sıcak havada bu mücadele çok çok zor. Bunu seyrettiğimiz videolardan da görüyoruz, anlıyoruz. Her yerden yanıyoruz çığlıkları geliyor. Bir bakıyorsunuz bir yerde yangın söndü derken, başka bir yerden başlıyor. Bütün istediğimiz artık bunların sona ermesi.”

Dünyanın En Güzel Koyları Birliği’nin üyeleri; Fransa, İspanya, Yunanistan ve Türkiye gibi turizm sektörünün önemli ülkelerinin yanı sıra Vietnam, Filipinler, Kamboçya gibi ülkelerin yerel ve turizm yöneticilerinden oluşuyor.