Ana Sayfa Yurt 6 Ağustos 2021

BİRLEŞİK KAMU-İŞ KONFEDERASYONU GENEL BAŞKANI MEHMET BALIK: “İKTİDARIN EĞİTİMSİZLİK POLİTİKALARINA MİLLİ EĞİTİM BAKANI DAYANMIYOR”

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un istifasını değerlendirdi. Balık, “İktidarın eğitimsizlik politikalarına Milli Eğitim Bakanı dayanmıyor” dedi.

Mehmet Balık, Ziya Selçuk’un istifası üzerine bugün yazılı bir açıklama yaptı. Balık, “İktidarın eğitimsizlik politikalarına Milli Eğitim Bakanı dayanmıyor” başlığını taşıyan açıklamasında şunları kaydetti:

“ÖERENCİLER, BAŞLADIĞI SİSTEMLE OKUL BİTİREMEZ OLDU”

“AKP iktidarı döneminde öğrenciler başladığı sistemle okulu bitiremediği gibi birbiri ardına yapılan değişikliklerin mağduru oldular. AKP’nin akıllı tahta ve tabletle başladığı eğitim politikalarının son noktası da Milli Eğitim Bakanını harcaması olmuştur.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un istifa ettiği, uzun süredir konuşulmaktaydı; öyle de oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabinesinde veya bürokrasisinde ne yazık ki istifa söz konusu değil görevden azlettirilme gerçekleşmektedir. Ziya Selçuk bakan olduğunu hatırladı, ancak bakanlıktaki ömrü yetmeden görevden alındı. Milli Eğitim Bakanı, giderayak yetkilerini kullanamamaktan, tarikat ve cemaatlerin eğitim politikalarına yön vermesinden ve eğitimde yapılan yolsuzluklardan dert yanmıştır.

“MİLLİ EĞİTİM BAKANI, ‘YERİM DAR’ DİYEMEZ”

Milli Eğitim Bakanı’nın ‘yerim dar, oynayamıyorum’ deme lüksü yoktu; öyle de olmuştur.

Ülkemizin eğitim durumunun iç acısı olduğu pek çok kesim tarafından kabul edilen bir gerçekliktir. Dünyada ve ülkemizde koronavirüs salgınının en çok eğitimi etkilediği bilinmektedir. Salgın koşullarının etkisiyle eğitim alanında var olan eşitsizlikler, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk döneminde daha artmıştır. Bugün pandemi döneminde yetkilerini kullanamamaktan, bazı tarikat ve cemaatlerin bakanlıktaki kadrolaşmasından rahatsız olduğunu açıklayan Ziya Selçuk’un, bugün değil çok öncesinde istifa etmesi gerekirdi.

“EĞİTİM VİZYON İŞİDİR”

Eğitim, uzun soluklu bir maratondur. Sonuçları uzun dönemde alınacak bir politikadır. Bu nedenle eğitimdeki yanlışlara doğru teşhis koymak ve çağdaş bir vizyonla model kurup, onu uygulamak gerekmektedir. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; eğitimdeki başarısızlığın AKP iktidarının eseri olduğunu belirtiyoruz. Acilen laik, bilimsel, parasız ve kamusal nitelikli eğitim hayata geçirilmelidir.”