Ana Sayfa Gündem 6 Ağustos 2021

BAKAN KURUM AÇIKLADI: “İZMİR’DE DEPREMZEDE KONUTLARININ TAMAMI ŞUBAT 2022’TE BİTMİŞ OLACAK”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in İzmir depremi ile ilgili soruları üzerine; “Depremzede konutlarının tamamının Şubat 2022’de tamamlanacağı” ve “Depremzedelere 11 milyon 37 bin TL kira yardımı yapıldığı” açıklamasını yaptı.

İzmir’de 30 Ekim depreminde evleri yıkılan ya da hasar alan yurttaşların sorunlarını daha önce TBMM gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan gelen yanıtları açıkladı.

İzmir depreminin maddi ve manevi derin yaralar açtığını belirten Sertel, şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımız canlarını, dişinden tırnağından artırarak aldıkları evlerini kaybetti. Eşyaları, anıları moloz yığınları arasında kaybolup gitti. Hiçbir vatandaşımız mağdur edilmeyecek denildi ancak atılan yanlış adımlar depremzedeleri bir kez daha mağdur etti. Tüm mağduriyetler giderilinceye dek konunun takipçisi olacağız.”

CHP’li Sertel, Bakan Kurum’un yeni yapılacak konutların metrekarelerinin düşürülmesi, mülkiyet haklarında oluşan mağduriyetler, ikinci evi olanların yaşadığı sıkıntılar ve AFAD kredisi kullandırılmaması ile ilgili soruları ise yanıtsız bıraktığını belirtti.

Sertel, ayrıca; aldığı yanıtlar ile ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Depremzedeler 30 Ekim 2020’den bu yana büyük bir dram yaşıyorlar ve çok büyük sıkıntıları var. Depremzedeleri anlamak istemiyorlar. Depremzedelerin sorunlarını çözmek istemiyorlar.

Şunu sordum Sayın Bakan’a. Depremden hasar gören, evlerin ve daha sonra yıkılan konutların yerine yapılacak konutlara ilişkin herhangi bir yardımınız var mı? ‘Kesinlikle yok.’ Herhangi bir kredi sağlıyor musunuz? ‘Hayır.’ Kredi sağlıyorsunuz ama çok yoğun ve çabuk ödemeli ve yüksek faizli kredi sağlanıyor.

Sorduğum sorulara kaçamak yanıtlar vermişsiniz. Asıl sorduğum sorular, mülkiyet haklarında oluşan mağduriyetler, metrekare alanlarının kaybı; bunlara yanıt vermemişsiniz.

Rantçıya gelince, büyük müteahhitlere gelince; 50 kat, 60 kat, 70 kat verenler; vatandaşa gelince 5 kat diyorlar. Bu büyük bir haksızlıktır. Bunun giderilmesi gerekir. Rantçıya verenler, halka da vermelidir.”

Sertel’in aktardığına göre Bakan Kurum şu sorulara yanıt verdi:

“Atila Sertel: İzmir depreminde evleri yıkılan, mağdur olan ev sahibi ve kiracıların tamamına ödemeler yapılmış mıdır? Yapılmadıysa bu ödemeler ne zaman tamamlanacaktır?

Bakan Murat Kurum:
30 Ekim 2020 tarihinde İzmir ilinde meydana gelen deprem afeti sonrasında söz konusu depremden etkilenen alanlar için 7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun uyarınca Genel Hayata Etkililik kararı alınmış, bu kanun ve 6306 sayılı Kanun uyarınca hak sahipleri için yardımlar yapılmaya başlanmıştır.

6306 sayılı Afet Riski Altındaki alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında İzmir İli için Dönüşüm Projeleri Özel hesabından bin 524 malik, 168 kiracı ve 1 sınırlı ayni hak sahibine toplam 11 milyon 37 bin 892 TL tutarında kira yardımı yapılmıştır.

Atila Sertel: Çok sayıda insanın depremden mağdur olduğu ve günümüz ekonomik koşulları düşünüldüğünde kentsel dönüşüm kredisinin daha iyi şartlarda verilmesi için bir çalışmanız var mıdır? İzmirli depremzedelerin “bizi müteahhitlerin eline bırakmayın” çağrısına kulak verecek misiniz?

Bakan Murat Kurum:
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından İzmir depremi kapsamında 5 bin 20 adet konut ile 253 adet iş yeri yapımı planlanmış olup, 2 bin 729 adet konut ile 220 adet işyerinin inşaatı devam etmektedir. Bin 831 adet konut ile 33 adet işyerinin ihalesi yapılmış inceleme ve sözleşme işlemleri devam etmektedir. Rezerv alanda inşa edilecek yaklaşık 400 adet konut ile Karaburun’da inşa edilecek 60 adet köy evinin ise proje çalışmaları devam etmekte olup yakın zamanda ihalesi gerçekleştirilecektir.

Atila Sertel: Depremzedeler için yapılan ve yapılacak evlerin bitiş tarihi nedir? Tüm mağdur vatandaşların evlerine yerleşmesi ne zaman olacaktır?

Bakan Murat Kurum:
İzmir depremi kapsamında inşaatı devam eden projelerin iş bitim tarihleri şöyledir:
İzmir İli, Bayraklı İlçesi, Salhane Mahallesi 1. Bölge 228 adet konut ve 15 adet dükkan inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işinin bitim tarihi 3 Eylül 2021’dir.

İzmir İli, Bayraklı İlçesi, Mansuroğlu ve Manavkuyu Mahalleleri 4-5-6-7. Bölgelerde yapılacak olan toplam 166 adet konut ve 37 adet dükkan inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işinin bitim tarihi 3 Eylül 2021’dir.

İzmir İli, Bayraklı İlçesi, Manavkuyu Mahallesi 2. Bölge 140 adet konut ve 24 adet dükkan inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işinin bitim tarihi 7 Eylül 2021’dir.

İzmir İli, Bayraklı İlçesi, Rezerv alan 1. Etap 397 adet konut inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işinin bitim tarihi 20 Ekim 2021’dir.

İzmir İli, Bayraklı İlçesi, Rezerv alan 2. Etap 444 adet konut ve 6 adet dükkan inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işinin bitim tarihi 28 Aralık 2021’dir.

İzmir İli, Bayraklı İlçesi, Rezerv alan 3. Etap 444 adet konut ve 6 adet dükkan inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işinin bitim tarihi 21 Ocak 2022’dir.

İzmir İli, Bayraklı İlçesi, Salhane ve Mansuroğlu Mahalleleri 3. bölge 910 adet konut ve 132 adet dükkan inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işinin bitim tarihi 6 Şubat 2022’dir.”