Ana Sayfa Gündem 6 Ağustos 2021

AYDOS ORMANI’NDAKİ YANGIN BÜYÜMEDEN SÖNDÜRÜLDÜ

Kartal’daki Aydos Ormanı’nda İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen Kartal Belediyesi ve diğer kamu kurumlarının da katıldığı denetim sırasında çıkan yangın; itfaiye ekiplerinin eş zamanlı müdahalesi ile büyümeden söndürüldü.

İstanbul Valiliği’nin olası orman yangınlarını önlemek amacıyla; ormanlık alanlara girilmesini ve orman içi yollarda mola verilmesini, piknik yapılmasını, mangal, semaver gibi ateş yakılmasını yasaklayan kararının ardından, denetimler artırıldı.

Kartal Aydos Ormanı’nda; İlçe Emniyet Müdürlüğü öncülüğünde emniyete bağlı güvenlik güçleri, Kartal Belediyesi görevlileri ile Orman İşletme Şefliği’nin katıldığı bir denetim yapıldı.

Ekipler ormanlık alana olası kaçak giriş yapma, mangal, semaver ve benzeri ateş yakma veya sabotaj durumlarının olup olmadığına yönelik kapsamlı bir denetim gerçekleştirdi.

Kartal Orman İşletme Şefliği, zabıta personeli, itfaiye erleri, çevik kuvvet, özel hareket timleri, TOMA’lar, motosikletli güvenlik timleri koku moleküllü iz takip köpekleri ile orman içine girerek denetim gerçekleştirirken, havadan da drone ve helikopterle destek verildi. Ekipler tarafından gerçekleştirilen denetimlerde Aydos Ormanı, olası orman yangını ihtimaline karşı drone ile havadan görüntülenerek kontrol edildi.

Denetim öncesi Aydos Ormanı’nın Kartal Cezaevi’ne yakın bölgesinde çıkış nedeni henüz belirlenemeyen yangının haberini alan itfaiye ekiplerinin olaya zamanında müdahalesi sonucu, yangın büyümeden söndürüldü ve ardından soğutma çalışması yapıldı.

“YANGIN VE SABOTAJLARA KARŞI TEYAKKUZ HALİNDEYİZ”

Kartal İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Yalçın, şu açıklamayı yaptı:

“Son günlerde ülkemizin değişik illerinde meydana gelen orman yangınları bizleri derinden üzmekte. Biz de sadece Kartal değil aynı zamanda İstanbul için de önemli bir değer olan Aydos Ormanı’nda muhtemel yangın ve sabotajlara karşı teyakkuz halinde ilçemizdeki diğer kurumlarla iş birliğimizi sürdürürken, orman alanının sürekli takip ve denetimlerine devam ediyoruz. Bugünkü denetimlerimiz, Aydos’ta yaşanacak büyük bir yangını önledi.”