Ana Sayfa Gündem 5 Ağustos 2021

YK ENERJİ’DEN ‘KEMERKÖY TERMİK SANTRALİ’ AÇIKLAMASI: “PATLAMA OLMADI, ÇEVREYE ZARAR VEREBİLECEK HERHANGİ BİR UNSUR BULUNMUYOR”

MELİS ANTER

Muğla’nın Milas ilçesinde orman yangınından etkilenen Kemerköy Termik Santrali’nin sahibi YK Enerji, “Santrallerimizde yangının etkileri nedeniyle çevreye zarar verebilecek herhangi bir unsur bulunmadığı gibi bir patlama da meydana gelmemiştir. Santralin bölgeye tekrar enerji vermesine yönelik çalışmalar, soğutma çalışmaları ile eşzamanlı olarak devam etmektedir” açıklaması yaptı.

Milas’ta devam eden orman yangını, dün Ören’de bulunan Kemerköy Termik Santrali’ne sıçradı. Santraldeki yangın, sabaha karşı kontrol altına alındı. Santralin sahibi YK Enerji, bugün konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Santralimize yönelik yangın tehlikesi ortaya çıktığından itibaren yangınla mücadelede, devletimizin tüm ilgili birimleri ile koordineli bir çalışma yürütülmüş ve aynı şekilde tüm çalışmalarımız devam etmektedir. Yeniköy-Kemerköy Termik Santrallerinin hissedarı olan şirketlerden ve tüm ortaklıklarından onlarca sayıda itfaiye, yangın söndürme araçları, arazözler ve iş makineleri, yangın uzmanları ve ekipler, santral sahasında ve bölgesinde konuşlandırılmıştır. Ayrıca yangınla mücadelede Türkiye’nin dört bir yanından belediyeler ve birçok şirket, itfaiye, acil müdahale ekip ve ekipman, iş makinesi desteği sağlamıştır.”

“HİDROJEN TANKLARI SU İLE DOLDURULDU”

Ekipman desteği dışında alınan tedbirlere de değinilen açıklamanın devamında, şöyle denildi:

“Yangının gerek santral sahasına ulaşmasını engellemek ve gerekse diğer yerleşim bölgelerine etkisini yok etmek için tedarik edilen ekipmanlar hizmete sunulmuştur. Hidrojen tankları planlı olarak boşaltılmış, içleri su ile doldurulmuştur. Santralin çevresine yaklaşık 20 metre genişliğinde koruma bandı oluşturulmuş ve yanıcı nitelikli fuel oil gibi hammaddeler ticari kaygı gözetmeksizin imha edilmiştir. Üretim kademeli olarak durdurulmuştur.

Sürecin başından itibaren santral bölgesinde yangına bütün unsurlarla müdahale edilmiş, üretim kademeli olarak durdurulmuştur. Ancak ani bastıran rüzgarın etkisiyle güçlenen yangın, santral yerleşkesinin içine girmiştir. Bu sürecin ardından santral güvenli bir biçimde tahliye edilmiştir. Planlı ve kontrollü tahliye çalışmalarımız başarı ile sonuçlanmıştır. Bunun neticesinde 624 çalışanı olan Kemerköy santralimizde herhangi bir yaralanma veya can kaybı yaşanmamıştır.

SOĞUTMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Kamuoyunda oluşan endişeleri gidermek için belirtmek isteriz ki santrallerimizde yangının etkileri nedeniyle çevreye zarar verebilecek herhangi bir unsur bulunmadığı gibi bir patlama da meydana gelmemiştir. Yangının kontrol altına alınmasının ardından sabah saatlerinde ekiplerimiz santral sahasına girmiş ve ilk gözlemlerine göre yeni bir risk unsuru tespit edilmemiştir. Soğutma çalışmalarına itfaiye ekipleri tarafından devam edilmektedir. İlk belirlemelere göre kömür stok sahalarında yangının herhangi bir etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir.

Stok sahalarındaki kömürün yandığına ilişkin sosyal medyada yer alan bilgiler, hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Santralin bölgeye tekrar enerji vermesine yönelik çalışmalar, soğutma çalışmaları ile eşzamanlı olarak devam etmektedir.

Çeşitli mecralarda art niyetli olarak speküle edildiği üzere, yangına engel olunmadığı iddiaları tamamen asılsız ve dezenformasyon amaçlıdır. Yangının söndürülmesi ve kontrol altına alınması için yukarıda da belirtildiği gibi tüm imkanlar seferber edilmiş, bunların yanı sıra havadan yangına müdahale aracı temini dahil olmak üzere gerekli tüm aksiyonlar alınmış ve ilgili prosedürler zamanında devreye sokulmuştur. Bundan sonraki gelişmelerle ilgili olarak kamuoyu şeffaf bir şekilde bilgilendirilmeye devam edilecektir.”