Ana Sayfa Yurt 5 Ağustos 2021

SEYDİŞEHİR BELEDİYESİ ZABITA EKİPLERİ PAZAR DENETİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Seydişehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tüketici haklarının korunması gereğince ölçü-tartı, etiket denetimi ve pazarcıların pazar standartlarına uygun hareket edip etmediklerini denetledi.

Denetimde ölçü ve tartı aletlerinin damga süreleri ve terazi doğrulukları kontrol edildi.

Pazar esnafın kullandığı ölçü ve tartı aletlerinin kontrolünün rutin olarak yapıldığını kaydeden Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, şu açıklamayı yaptı:

”Zabıta Müdürlüğü ekiplerimiz belirli aralıklarla merkez ve kırsal mahallerimizde bulunan pazaryerlerimizde denetimlerde 3516 sayılı ölçüler ve ayar kanununda belirtilen hükümlerine göre ölçü, tartı aletlerinin muayene ve kontrolleri yapılıyor.

Ekiplerimiz sadece ölçü ve tartı aletlerinin kontrollerinin dışında hijyen ve mesafe gibi diğer konularda da pazar yerlerinde denetimler gerçekleştiriyor. Ekiplerimiz ayrıca tezgâhlarda fiyat etiketi koymayan pazarcı esnafımıza, fiyat etiketlerinin görünür ve okunaklı bir şekilde olması gerektiği konusunda gerekli uyarı ve ikazlarda bulunuyor.

Yapılan denetimler ile vatandaşlarımızın hem sağlığının korunması hem de maddi açıdan zarar görmesinin önüne geçmek için bu denetimler gerekli. Biz tüm esnafımıza güveniyoruz, art niyetli esnafımız yok ancak bazı durumlarda tartılar bozulabiliyor. Bunu tespit etmek amacıyla bu tür bir uygulamaya devam ediyoruz. Vatandaşın hakkı ve sağlığı her şeyden önemlidir. Halkımızdan ve esnaflarımızdan ricamız bizlere yardımcı olmalarıdır.”