Ana Sayfa Gündem 5 Ağustos 2021

MARMARİSLİ YURTTAŞTAN, BELEDİYE BAŞKANLARININ YANGIN KOORDİNASYONUNA DAVET EDİLMEMESİNE TEPKİ: “BU NEYİN HIRSI?”

HABER: TAMER ARDA ERŞİN- KAMERA: ÜNAL AYDIN

Marmaris’teki yangın bölgesinde bir yurttaş, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’ın hükümet yetkililerinin yangınla mücadelede, koordinasyon toplantılarına davet edilmemesine; “Bu kadar ego, bu kadar hırsı anlamış değilim. Bakan benim bakanım, belediye başkanı benim başkanım. Ama Marmaris yerel yöneticisiyle diyalog kurmadan, sormadan… Bu neyin hırsı, bu nasıl yöneticiliktir” tepkisini gösterdi.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde Hisarönü Mahallesi’nde bir yurttaş; yangın sürerken bazı televizyon kanallarının “Yangın söndürüldü” anonsu geçmesine tepki gösterdi. ANKA Haber Ajansı’na konuşan yurttaş, şöyle konuştu:

“Şu anda çaresizliğin resmini ve videosunu çekiyorsunuz. İçmeler’den çıkan yangın Selimiye tarafına yol almakta… Maalesef bir saattir buradayım. Şu anda devletin çaresizliğini çekiyorsunuz, hava kuvvetlerinin yetersizliğini çekiyorsunuz. Karadan, halk dahil herkes, istediği her şeyi yapabiliyor. Halk, gayretiyle her şeyi yapmaya çalışıyor.

Ama, helikopter ve uçak problemimiz var. Bu problem günlerdir yaşanıyor. Kaderimize terk edilmiş halde bekliyoruz ve yangını izlemekle yetiniyoruz.

İnsan gücü ile söndürülecek bir yangından bahsetmiyoruz. 16 uçak, 59 helikopter, dün İspanya’dan gelen uçaktan bahsediliyor. Fakat ben burada oturuyorum, henüz bir uçak göremedim. Devletimizi eleştirmek değil ama Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, halkı burada çaresizliğe terk etmesi beni maalesef çok yaralamış durumda. Elimizden geleni, yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Ölenler var, yaralananlar var ama maalesef ve maalesef devletimiz bize burada sahip çıkamadı.”

“BU OLAYIN SİYASETLE ALAKASI YOK”

Merkezi yönetimin CHP’li yerel yönetimle koordineli hareket etmemesine tepki gösteren yurttaş, şöyle konuştu:

“Orman Müdürlüğü ile CHP’li itfaiyeler arasında da farklı yaklaşım var. Siyaset de sokulmuş durumda. İstanbul itfaiyesini buraya sokmamak için geçen gün, Hisarönü’nde Orman Müdürlüğü şefi ve yetkililer arasında problem vuku buldu. Bu olayın siyasetle alakası yok. Siyaset üstü, herkesin burada olup, olaylara müdahale etmesi lazım. Ama maalesef yaşanan olaylar, halk olarak gördüğüm kadarıyla siyaseten terbiyesizlikler ve ahlaksızlıklar var.

“DEVLET İÇİN OYUNCAK ALMAK GİBİ”

Birçok yerde yangın var evet. Ama 100 helikopter yetmiyorsa, 200 helikopter olmalı. Devlet için bir helikopter, bizim gidip oyuncak dükkanından bir oyuncak almamız kadar olan bir mevzudur. Bir helikopter devlet için hiçbir şey değildir. 100 yetmiyorsa, 200. 200 yetmiyorsa 300 olmalıydı. Maalesef şu anda gördüğünüz gibi. Bu köy her şeyini kaybetti.

“BU NASIL BİR EGO, NASIL BİR HIRS”

Bu köy her şeyini kaybetti. Bize sahip çıkılmaması ruhumuzu zedeledi. Kaderimize terk edilmek içimizi sızlatan bir olay. Bir Marmarisli olarak, bizim devletimizin, bizim bakanımızın, Cumhurbaşkanımızın, bizim Orman Bakanımızın; Marmaris’e gelip de belediye başkanımızla görüşmeden, detaylı bilgi almadan, toplantılara çağrılmaması, belediye başkanından durumla ilgili açıklama istememesi…  Bu kadar ego, bu kadar hırsı anlamış değilim. Bakan benim bakanım, belediye başkanı benim başkanım. Ama Marmaris yerel yöneticisiyle, belediye başkanıyla diyalog kurmadan, sormadan… Bu neyin hırsı, bu nasıl yöneticiliktir. Durum ortada. Siz bir saattir buradasınız. Kaderine terk edilmiş durumda, evler de burada, nokta.”