Ana Sayfa Gündem 5 Ağustos 2021

MANAVGAT’TA ‘KIVILCIM’ NÖBETİ

MUSTAFA KARABIYIK

Antalya’nın orman yangınında ağır hasar alan ilçesi Manavgat’ta gençler, yangından etkilenmeyen Sorgun ormanlarını korumak için ‘kıvılcım nöbeti’ tutuyor.

Sorgun Mahallesi Muhtarı İbrahim Ethem Şeker’in öncülüğünde bir araya gelen Manavgatlı gençler, Sorgun ormanlarında nöbet tutmaya başladı. Gençlerin arasında, tatil için ilçeye gelen yerli ve yabancı misafirler de var.

Nöbet tutan gençler adına konuşan Oğuzhan Akpulat, şunları anlattı:

“Burada olma amacımız, tamamen ormanı yaktırmamak tabii. Nasıl söyleyeyim, buradaki insanların oksijen kaynağının azalmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Sabaha kadar nöbet bekliyoruz. Tabii ki kolluk kuvvetlerinin, itfaiyenin, belediyenin, muhtarın herkesin haberi var. Onlar doğrultusunda buradayız. Kolluk kuvvetleri orman içerisinde devriye atıyor. Bizler ise orman dışarısında bulunuyoruz. Tabi ki burada asıl olması gereken bizler değil kolluk kuvvetleridir.

“AKŞAM 06:00’DAN SABAH 07:00’YE KADAR”

Burada herkes, akşam 06:00’dan sabah 07:00’ye kadar nöbet tutuyor. Bu ne kadar devam eder inan ki bilmiyorum. Bizler kaç kişiyiz? Sayımız bazen 100 oluyor bazen 30 oluyor. Bazen 5 oluyor bazen ise 150. Her yüz metrede bir, beşer onar bidon sularımız var. Arabalarda yangın söndürücü tüplerimiz var. Zaten bu ilk müdahale için geri kalan müdahaleyi itfaiye yapması gerekiyor ama buradaki en büyük sıkıntımız, bir itfaiye aracının burada hazır kıta beklememesi.

“BURASI ASIL GÜNDÜZ ÖNEMLİ FAKAT BOMBOŞ”

Burası asıl gündüz önemli çünkü gündüz poyraz ve sıcak var ve gündüz burası bomboş. Ormana giriş yasağı olmasına rağmen hâlâ tur arabaları, vatandaşlar ve turistlere açık. Eğer bir yasak var ise herkese yasak olmalı. Sadece orada yaşayan vatandaşa yasak olmamalı. Turistler ATV ile dolanıyorlar, buna çok dikkat edilmeli. Ama ‘dikkat ediliyor mu’ dersem, benim şahsi düşüncem 24 yıldır burada at binerim ben, dikkat edilmiyor.

“KAYBEDİNCE DEĞER BİLİYORUZ”

Türkiye bir şey kaybedince değer bilindiği için şu an kaybedilen bölgelere değer veriliyor. İnsanlardan yanmayan yerlere de destek bekliyoruz. Burası şehrin içerisinde bir yer. Burası yanarsa turizmin kalbi yanar. Biliyorsunuz ki dünyada en iyi turistik alan Türkiye ve Türkiye’de de Antalya Manavgat bölgesi seçildi. Manavgat’ın burası, aynı Oymapınar gibi Sorgun çamlığı da kalbidir. Asıl kalbi öldürmeyelim. Çünkü şehir içerisinde burası. Burası yanarsa oteller yanar. Oteller yanarsa turizm biter.

“BAZI OTELLER İŞİNİ CİDDİYE ALMIYOR”

Bazı oteller, güvenliklerini bulundukları bölgede tutuyorlar ama ne kadar tutuyorlar tabi ki bu bilinmiyor. Biz yarım saatte veya bir saatte bir devriye attığımızda görüyoruz. İşini ciddiye alan oteller var ama aksine işini ciddiye almayan oteller de var.

“ORMAN ÇEVRESİNE BARİYER OLUŞTURULMALI”

Benim tek istediğim, orman çevresi bir bariyer şeklinde kapatılırsa veya bir uyarı levhası konulursa daha iyi olur. Burada ormanlara girilmemesi yönünde hiçbir uyarı levhası yok.  Biz vatandaşlar uyarıyoruz ve çok ciddi problemler yaşıyoruz. Çünkü yabancı plakalı bir araç geliyor, burada durmaması gerektiğini, yasak olduğunu söylediğimizde ‘sana mı soracağım’ şeklinde tepkilerle karşılaşıyoruz. Bir kolluk kuvveti olmadığı sürece yeterli müdahale edemiyorsun. Bizim istediğimiz, kolluk kuvvetlerinden bize yeterli destek verilmesi. Çünkü biz burada insanlarla tartışmaktan zorlanıyoruz.”

ALMAN VANESSA WEBER: “KADERİN CİLVESİ BİZİ DE VURDU”

Uzun zaman önce Manavgat’a yerleştiğini belirten Alman vatandaşı Vanessa Weber de Sorgun ormanlarında nöbette. Weber, duygularını şu cümlelerle aktardı. “Ben uzun zaman önce buraya yerleştim. Bütün bu yangın felaketi, kaderin cilvesi bizi de vurdu. Elbette ben de felaketten etkilenen bu bulunduğum yeri ve kendime kurduğum dünyamı korumak için var gücümle çaba gösteriyorum.”

“TATİLİMİN SONUNA KADAR NÖBETTEYİM”

Manavgat’a tatil için gelenler de gece boyu sorgun ormanlarında nöbet tutuyor. Onlardan biri de Ege Üniversitesi öğrencisi Gamze Nur Özkan.

Özkan, “Olası bir sabotaja karşı yangını önlemek amacıyla arkadaşlarımızla birlikte nöbet tutuyoruz. Tatile gelmiştim ve tatilimin sonuna kadar da sabaha kadar burada arkadaşlarımla nöbet tutacağız. Bu şekilde yangının önüne geçmeye çalışıyoruz” dedi.


GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

* Nöbet Tutanların Genel Görüntüsü
* Oğuzhan Akpulat
* Alman Vatandaşı Vanessa Weber (Konuşması Almanca)
* Gamze Nur Özkan