Ana Sayfa Yurt 5 Ağustos 2021

FELÇLİ HASTA, MERSİN BÜYÜKŞEHİRİN YARDIMIYLA YÜRÜMEYE BAŞLADI

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tozkoparan mahallesinde yaşayan ve geçen yıl beynine pıhtı atması sonucu yatağa bağımlı hale gelen Arif Güraltay’a evde bakım ve fizik tedavi hizmeti verdi. Güraltay, sekiz aylık tedavi sonrasında yürümeye başladı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi, ihtiyacı olan vatandaşlara evlerinde sağlık ve bakım hizmeti veriyor.

“DÜZENLİ BİR BİÇİMDE EGZERSİZ YAPTIK”

Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesinde fizyoterapist olarak görev yapan Bengü Su Gürler, Arif Güraltay’ın tedavi süreci hakkında bilgi verdi. Gürler, “Kasım ayından bugüne kadar Arif Bey’le nörolojik rehabilitasyon kapsamında; yatak içinde egzersizler, elektro terapi sonra ayaklanmaya başladığında yürüme egzersizleri, denge ve koordinasyon egzersizleri, hatta son aşamalarda merdivenden inip çıkma gibi bir sürü nörolojik rehabilitasyon kapsamında egzersizlerimizle tedavimize devam ettik” dedi.

Güraltay’ın tedavi öncesi kendi kendine su bile içemediğini ifade eden Gürler, “Arif Bey’in de gayreti ile birlikte çok güzel bir yol aldık. Düzenli bir şekilde tedavimizi uyguladık, egzersizlerimizi yaptık. Dışarda herhangi bir sağlık hizmetinden yararlanamayacak durumda olan bütün vatandaşlarımız gibi Arif Bey’i de kendi ihtiyaçlarını kendisinin giderebileceği duruma getirdik” diye konuştu.

“HER TÜRLÜ HAREKETİ YAPTIRDILAR”

Hastalık süreci ile tedavi süreci sonrasındaki durumunu kıyaslayan Arif Güraltay, “Bir gece aniden banyoda kendimi kaybettim, oraya yığıldım kaldım, ondan sonrasını hatırlamıyorum. Daha sonra hastaneye götürmüşler, orada tedavi ettiler. Sağ olsun sonra belediye benimle ilgilendi ve ben şu güne geldiğimde çok büyük faydasını gördüm. Her türlü hareketi yaptırdılar ve hiç böyle yürümezken hiçbir hareketi yapamazken şu hale geldim” dedi.

Büyükşehir’den aldığı hizmet sayesinde yeniden hareket edebildiğini ifade eden Güraltay, şunları söyledi:

“Yaptıkları hareketlerin insan vücudunda çok büyük etkileri var. Artık kahvaltı yapmaya kendim geliyorum, kahvaltımı ediyorum. Merdivenden dışarıya çıkıyorum. Bunu da Bengü Su Hanımla yaptık. Geldi, gördü, kendisi de tebrik etti ve daha da ileriye gidiyoruz, gideceğimizi de söylüyor. Ben yatakta yatarken şimdi merdiven bile çıkabiliyorum. Belediyenin hizmetinden memnunum. Bu hizmet güzel bir hizmet, çok memnunum.”