Ana Sayfa Gündem 5 Ağustos 2021

ECZACILAR, YANGINLARDA ZARAR GÖREN HAYVANLAR İÇİN KENDİ İMKANLARIYLA İLAÇ ÜRETMEYE BAŞLADI

CEM HAYAT

Eczacıların oluşturduğu Boyun Eğmeyen İlaç Emekçileri isimli topluluk, ülkenin çeşitli yerlerinde çıkan yangınlarda zarar gören hayvanların tedavilerinde kullanılmak üzere ilaç üretmeye başladı. Topluluk üyesi Cem Kılınç, “Aslında ilaç tekelleri bunları karşılayabilirler ama ‘Onlar karşılamıyorsa bu halkın eczacıları sanatını icra ederek karşılar’ dedik. Üretime başladık” diye konuştu.

İlaç sektöründe çalışan 100’e yakın eczacı, eczacılık öğrencisi, ecza deposu çalışanı ve eczane teknisyeninden oluşan ‘Boyun Eğmeyen İlaç Emekçileri’ isimli topluluk, Türkiye’nin farklı yerlerinde çıkan yangınlarda zarar gören hayvanların tedavileri için, kendi imkanlarıyla ilaç üretmeye başladı.

Topluluk üyesi eczacı Cem Kılınç, şunları söyledi:

“Memleketimizin dört bir yanı yanınca ‘Biz de bir şeyler yapabiliriz’ dedik. Bize güvenen insanlar bize ulaştılar. Sadece ilaç yardımı da değil, kafa feneri yoktu mesela bölgede; bize ulaştılar, biz de Türkiye’nin farklı yerlerinden bine yakın kafa fenerini temin edip çok kısa bir sürede Hisarönü’ne gönderdik.

“NE KADAR İHTİYAÇ VARSA BİZE ULAŞSINLAR”

Baktığımızda, bölgedeki ihtiyaç listelerinde hâlâ yanık kremleri görüyoruz, bu bizi üzüyor. Aslında ilaç tekelleri bunları karşılayabilirler ama “Onlar karşılamıyorsa bu halkın eczacıları sanatını icra ederek karşılar’ dedik. Bununla alakalı da hocalarımızın formülasyonlarını devreye koyduk ve üretime başladık. Şimdi çok yakın zamanda bize oradan ulaşan ormancı kardeşlerimiz için hazırlıyorduk. Onun dışında diğer canlı dostlarımıza yardımda bulunan HAYTAP, orada bir sahra hastanesi açtı, oradan da arkadaşlarımız ulaştı. Birçok canlıya yetecek yanık kremini biz onlara da ulaştıracağız. Biz binlercesine ulaştırabiliriz. Ne kadar ihtiyaç varsa bize ulaşabilirler. Dostlarımızın katkılarıyla bu hammaddeleri kendimiz temin edip, sanatımızı da icra ederek üretiyoruz bu ilaçları.

“PES ETMEYECEĞİZ, BU MEMLEKET BİZİM”

Buradan topluma söyleyeceğim şey, dayanışmayı büyütsünler. Bir sürü engel olabilir. Bir sürü imkansızlığa rağmen bu yangını söndürmeye çalışıyoruz. Toplumun dinamik kesimine halk denir ve o dinamizmi biz bu yangında da görüyoruz ve elimizden geldiğince biz de katkı koymaya çalışıyoruz. Pes etmeyeceğiz, bu memleket bizim.