Ana Sayfa Gündem 5 Ağustos 2021

CHP’Lİ TORUN: “HEM BELEDİYELERİMİZİ YOK SAYACAKSINIZ HEM DE SIKIŞINCA SORUMLULUĞU YÜKLEYECEKSİNİZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın orman yangınlarında belediyelerin sorumlu olduğu yönündeki açıklamasına, “Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı’nın açıklamalarını aklamaya çalışırken, kendisini de çamura batırmıştır. Hem belediyelerimizi yok sayacaksınız hem de sıkışınca sorumluluğu belediyelerimize yükleyeceksiniz. Yok öyle yağma. Erdoğan önce aynaya baksın” tepkisini gösterdi.

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün katıldığı bir televizyon programında, orman yangınlarında yerel yönetimleri sorumlu tutmasına, yaptığı yazılı açıklama ile yanıt verdi. Torun’un açıklamaları şöyle:

“BELEDİYELERİMİZE LAF ETMEDEN ÖNCE AYNAYA BAKMALIDIR”

“Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, atanmış Tarım ve Orman Bakanı’nın akla ziyan açıklamalarını aklamaya çalışayım derken, kendisini de çamura batırmıştır. Kendi iktidarının görev sorumluluklarını bilmeyen ya da bildiği halde algı operasyonu yapmaya çalışan Erdoğan, belediyelerimize laf etmeden önce aynaya bakmalıdır.

“ORMAN YANGINLARIYLA İLGİLİ SORUMLULUK BAKANLIKTADIR”

6831 Sayılı Orman Kanunu ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın görev ve yetkilerine bakıldığında, orman yangınlarıyla ilgili sorumluluğun bakanlıkta olduğu açıkça görülmektedir. Bunun yanında, Orman Yangınlarıyla Mücadele Daire Başkanlığı’nın görevlerinden ilki, ‘Orman yangınlarının çıkmasına ve yayılmasına mani olmak için her türlü tedbiri almak’ şeklinde düzenlenmiştir. Herkesin bildiği gibi yangınlar zaten ormanlık alanlarda çıkmış ve bu alanlarda yayılmıştır.

“BELEDİYE BAŞKANLARIMIZI KRİZ TOPLANTILARINA DAVET ETMEMEK ÜLKEYE İHANETTİR”

İktidarın, yangın bölgelerindeki belediyelerimizi dışlayıcı tavrını da bir kez daha milletimizin bilgisine sunmak isteriz. İktidar temsilcileri, yangın yerinde bile siyasi hırslarla hareket ederek, CHP’li belediyelerin önünü tıkamak için ellerinden geleni yapmaktadır. Belediye başkanlarımızı kriz toplantılarına davet etmemek, önerilerini dikkate almamak, telefonlarına cevap vermemek, bazı bölgelerde yardım dağıtılmasını engellemeye çalışmak ülkeye ihanettir. Belediyelerimizin dışlanması, birçok bölgede çözülebilecek sorunları çözümsüz bırakmış, koordinasyonsuzluğa neden olmuştur. Bu sorunlu anlayış hala devam etmektedir.

“BELEDİYE BAŞKANLARIMIZIN VE PERSONELİMİZİN ALIN TERİNİ SİZİN HEZEYANLARINIZA YEDİRMEYİZ”

Erdoğan’a sesleniyoruz. Hem belediyelerimizi yok sayacaksınız hem de sıkışınca sorumluluğu belediyelerimize yükleyeceksiniz. Yok öyle yağma! Canla başla, gözyaşıyla mücadele eden belediye başkanlarımızın ve personelimizin alın terini, sizin hezeyanlarınıza yedirmeyiz.”