Ana Sayfa Gündem 5 Ağustos 2021

CHP’Lİ BARUT: “AYÇİÇEĞİ FİYATINI 5,5-6 TL OLARAK AÇIKLAYIN, ÜRETİCİYİ MAĞDUR ETMEYİN”

ALİ GÜRELİ

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, ayçiçeğinde ön alım fiyatlarının daha fazla zaman kaybedilmeden açıklanmasını istedi. Barut, “Geçtiğimiz yıl 5-5,5 TL bandında olan ürünün alım fiyatını, bu yıl 5,5- 6 TL olarak açıklayın ve üreticiyi daha fazla mağdur etmeyin” dedi.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Barut, Türkiye’deki ilk ayçiçeği hasadının Adana’da başladığını ve hasadının yüzde 75-80’inin tamamlandığını belirterek,

“Ama ne yazık ki iktidar, müdahale fiyatlarını açıklamadı. Üreticiler şu anda ne yapacaklarını bilemiyorlar ve şaşırmış durumdalar. Üreticilerin beklediği fiyat, ayçiçeğinde 1 kilogramda 5,5 ve 6 TL. Ancak şu anda piyasada 4-4,5 TL bandında gitmektedir” dedi. Çiftçinin iktidar tarafından korunmadığını öne süren Barut, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Neden bu fiyata gidiyor? Çünkü iktidar çiftçisini koruyup kollamazsa, tüccar da gerekeni yapıyor. Kendi kârını düşünerek çiftçilerden yok pahasına ayçiçeğini alıyor. Dolayısıyla hükümet alım fiyatını açıklamalıdır ve Ayçiçek üreticisinin kanayan yarasına çözüm üretmelidir.

“ÜRETTİĞİMİZ KADAR İTHALAT VAR”

Türkiye’de yaklaşık 600 bin hektar alanda ayçiçeği üretimi yapılmaktadır ve 2 milyon ton üretim gerçekleşmektedir. İhtiyacımız olan ise 4 milyon tondur. Ürettiğimiz kadar da ithalat var. Bunun karşılığında da 800 milyon dolar parayı ithalata, yurt dışındaki çiftçilerin cebine gönderiyoruz.

Bu ithalata ödenen rakamları Türk çiftçisine verse yatırım ve bakımla bu verimli topraklarda 4 milyon ton üretmemek imkânsız değil. Buradan çağrıda bulunuyoruz; geçtiğimiz yıl 5-5,5 TL bandında olan ürünün alım fiyatını, bu yıl 5,5-6 TL olarak açıklayın ve üreticiyi daha fazla mağdur etmeyin.”