Ana Sayfa Gündem 5 Ağustos 2021

CHP’Lİ AKIN’DAN ERDOĞAN’A ‘BELEDİYE’ YANITI: “BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ ASLANLAR GİBİ GÖREVLERİNİ YAPIYOR”

Haber: TAMER ARDA ERŞİN-Kamera: ÜNAL AYDIN

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Yerleşim yerlerindeki yangınlardan belediyeler sorumlu” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, “Belediye başkanlarımız aslanlar gibi görevlerini yapıyor. İşinize geldiği zaman ‘sorumluluk belediyelerimizde’, işinize geldiği zaman ‘sorumluluk bizde’ diyemezsiniz” yanıtını verdi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Muğla’nın Milas ilçesindeki Kemerköy Termik Santrali’ne sıçrayan ve şu an kontrol altında olan yangınla ilgili ANKA Haber Ajansı’na konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yerleşim yerlerindeki yangınlardan belediyeler sorumlu” sözüne de yanıt veren Akın, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın 3 gündür yetkilileri uyardığını ve havadan yangın söndürme desteği istediğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı söylüyor ama bir taraftan da belediyelerimizi uzak tutmaya çalışıyor. Böyle bir şey olamaz. Yanan hepimizin ciğeri. Hepimizin yüreği yanıyor. Bakın, dün yanan termik santralin dibindeydik. Saat gece 01:25’te oradaydım, cayır cayır yanıyordu. Artık ucuna gelmişti. İçine girmiş bir nebze. Başkanımız ne dedi, ‘Buraya gelecek, tedbirinizi alın’. 3 gün boyunca, detaylı detaylı. E geldi. Büyük bir korku, büyük bir zarar, büyük bir zayiat. İnsanların yüreği yanıyor, ciğeri yanıyor. Bir taraftan da Cumhurbaşkanı ‘yok öyle olmaz, böyle’. Görüyoruz orada. Sorumluluklarıysa belediye başkanlarımız aslanlar gibi görevlerini yapıyor. İşinize geldiği zaman ‘sorumluluk belediyelerimizde’, işinize geldiği zaman ‘sorumluluk bizde’ diyemezsiniz.

“6-7 GÜNDE 10 YILLIK ORMAN GİTTİ”

‘Buraya tedbir alın, uçak getirin’ diye diye kendini yırtan belediye başkanlarımıza kulak vermeyip şimdi bunları konuşmak çok yanlış. Biliyorsunuz, o bölge boşaltıldı. Ucuna kadar gittik. Faciaydı. Maalesef ülkemizde uçakların olmaması, helikopterlerin yeterli olmamasından dolayı facia yaşanıyor. Son 6-7 günde, son 10 yıldan daha fazla ormanımız bitti. O bölge komple bitti. Dün belediyelerimiz, Genel Başkanımızla birlikte o uçmuyor dedikleri uçakların oraya gittiler, Türk Hava Kurumu’nu ziyaret ettiler. Zaten görev almak istiyoruz, belediyelerimiz her sıkıntıda en önde mücadelelerini veriyorlar.

“TEHLİKE DEVAM EDİYOR”

Tehlike devam ediyor. Olması gereken şu; tedbirli ve hazırlıklı olmalıyız. Her türlü sıkıntıya hazır olmalıyız. Bu bölgenin havadan söndürülmeye ihtiyacı var. Yolları görüyorsunuz, ulaşım da zor, kolay gözükmüyor. Havadan olması lazım. Havadan da uçağın yok, helikopterin de sınırlı.”