Ana Sayfa Yurt 5 Ağustos 2021

BUCA’DA ORMAN YANGINLARINA KARŞI NÖBET

Buca Belediyesi, Kaynaklar ormanında olası bir yangına karşı tedbirleri artırdı. Fen işleri ve park bahçeler müdürlüğü ekipleri su tankerleriyle ormanlık arazilerde nöbet tutarken, zabıtalar ise vardiyalı olarak devriye atıyor. Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, “Söndürmek için vereceğimiz savaşı korumak için verelim” dedi. 

İzmir’in merkezde en fazla ormanlık araziye sahip ilçesi olan Buca’da orman yangınlarına karşı tedbirler üst düzeye çıkarıldı. Belediye Başkanı Erhan Kılıç’ın talimatıyla Buca Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ve Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, 7 gün 24 saat orman yangına karşı nöbet sistemi başlattı. Olası bir yangına müdahale edebilmek için ormanlık bölgelerin yakınında su tankerleri hazır bekletiliyor. 

ORMANLARDA SIKI DENETİM

Olası bir sabotaja karşı da zabıta ekipleri emniyet yetkilileriyle koordineli bir şekilde devriye başlattı. Sabah, öğleden sonra ve gece olmak üzere 3 vardiyada toplam 6 farklı ekip, ormanların iç yollarında nöbetleşe kontrol sağlıyor. Öte yandan ekipler, ormanlık alanların olduğu yolların girişinde jandarma ve emniyete bağlı trafik yetkilileriyle araç girişlerini kontrol altına aldı. Araçlarda moloz, yanıcı madde gibi materyaller bulunan araçların bölgeye girişi engellendi.

“KORUMAK İÇİN ÇALIŞALIM”

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, “Ülkemizin altın değerindeki ormanlarında çıkan yangınlar hepimizin ciğerlerini yaktı. Ekiplerimizin bir kısmı Manavgat’ta çalışmalarına devam ederken diğer ekiplerimiz ise Buca’nın ormanlarını korumak için nöbette.  Şimdi hep birlikte ormanlarımız için tek yürek olma zamanı. Yangınları söndürmek için vereceğimiz savaşı korumak için verelim. Orman yangınlarına sebep olabilecek bir toz zerresini bile ormanlarımızı sokmayalım. Yangın riski görülür görülmez Alo 177’den ihbarı yapalım” diye konuştu.