Ana Sayfa Yurt 5 Ağustos 2021

BODRUM BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI HÜSEYİN TUTKUN: BODRUM BELEDİYESİ OLARAK BİZ YANGINA HAZIRDIK AMA HÜKÜMET DEĞİLMİŞ

MELİS ANTER

Bodrum Belediyesi, orman yangınlarıyla daha etkin mücadele edebilmek amacıyla, ekiplerin ihtiyaçlarını düzenli bir şekilde karşılayabilmek amacıyla malzeme toplanma merkezi oluşturdu. Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Tutkun, “Bodrum Belediyesi olarak yangın süreci için hazırlıklıydık. Belediye personelimizi bu konuda eğitmiştik, hazırdık. Ama hükümetin, özellikle de Orman Bakanlığı’nın hazırlıksız yakalandığını görüyoruz” dedi.

Mumcular Mahallesi Sitare Özkan Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde oluşturulan malzeme toplanma merkezinde vatandaşların yangınlarda kullanılmak üzere gönderdiği malzemeler sınıflarına göre gruplandırılıp kayıt altına alınıyor, daha sonra ihtiyaç olan bölgelere dağıtılıyor. Gönüllü vatandaşların ve belediye personelinin çalıştığı merkezde aynı zamanda bir acil müdahale noktası bulunuyor. Acil müdahale noktasında ise yine gönüllü doktorlar ve hemşireler nöbet tutuyor.

Bunun yanı sıra koordinasyon merkezlerinde Bodrum’da ve Milas’ta devam eden yangınlara destek olmak isteyen vatandaşların oluşturduğu yoğunluk, ekiplerin çalışmalarına olumsuz yansıyor. Bodrum Belediyesi vatandaşlara çağrıda bulunarak yangın koordinasyon merkezlerinde yoğunluk oluşturulmamasını istedi.

“DESTEK GÖNDEREN TÜM HALKIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Malzeme toplanma merkezinin koordinasyonunu sağlayan Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Tutkun, Anka Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada ilçedeki durumu ve vatandaşlardan beklentileri şöyle anlattı:

“Ben her şeyden önce, Türkiye’nin her yerinden duyarlı olan ve bize destek olan, arayarak, bizim tarafımızdan bildirilen listeler doğrultusunda desteklerini sağlayan tüm halkımıza teşekkür ediyorum. Bodrum’da yangın sürecinin beşinci günündeyiz. Bu süreçte itfaiyecilerimiz, ormancılarımız, belediye personellerimiz yine havadan, karadan çalışanlar, sahil güvenlik komutanlarımız hep beraber bir mücadele veriyoruz. Evet, eksikliklerimiz oldu. Helikopterler zaman zaman gelmedi. Bu konuda sitemlerimiz de oldu. Ama Bodrum’da şu anda tek sıkıntılı olan bölgemiz, bizim sınırlarımız içerisinde Çocukmezarlığı ve Kissebükü hattı kaldı. Diğer bölgelerde soğutma çalışmalarını yapıyoruz.

“BÖLGEMİZ DIŞINDAKİ YERLERE DE YARDIM EDİYORUZ”

Biz Bodrum Belediyesi olarak, Bodrum Yarımadasının dışında yine Boğaziçi, Ören, nereden bize telefon gelirse çevremizden elimizde bulunan imkanlar doğrultusundaki her şeyi paylaşıyoruz, ulaştırmaya çalışıyoruz. Ormancılarımız, itfaiyecilerimiz gerçekten çok yoruldular biliyorum. Onların bireysel ihtiyaçları daha da artmaya başladı. Bunu da biliyoruz. Bununla ilgili çeşitli lojistik merkezleri ve müdahale merkezlerini yarından itibaren oluşturacağız. Yine seyyar tuvaletler, duşlar, konteynırlar temin edip bölgelerde noktalar oluşturacağız ve bu noktalarda daha yakından temas kurup ulaştırmaya çalışacağız.

Bodrum Belediyesi olarak yangın süreci için hazırlıydık. Belediye personelimizi bu konuda eğitmiştik, hazırdık. Ama hükümetin, özellikle de Orman Bakanlığı’nın hazırlıksız yakalandığını görüyoruz. Bölgede helikopter ve uçak temini konusunda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Ama dünyada bir yangın var. Bunları görmek lazım. Şu an eleştirme zamanı değil, şu an yaraları sarmak ve yangınlara müdahale edip durdurmak gerekiyor.

“ÖNCELİKLE YANGIN TÜPÜ İSTİYORUZ”

Biz Bodrum Belediyesi olarak ilk olarak yangın tüpü istiyoruz. Çünkü yangın çıkmayan bölgelerde her eve bir yangın tüpü ulaştırıyoruz. İkincisi sahada çalışanlarımız için ihtiyaç olan atlet, iç çamaşırı, bot sağlamaya çalışıyoruz. Telefonların çalışması için powerbanklere çok ihtiyaç var. Duşa, kabinlere, seyyar tuvaletlere ve jeneratöre ihtiyacımız var. Biz bunları istiyoruz. Onun dışında gıda istemiyoruz. Yeterince suyumuz, ayranımız ve gıdamız var. Lütfen vatandaşlarımız Bodrum Belediyesi’nin hesaplarındaki listelere göre bize tedarik sağlasınlar. Sosyal medyada veya Whatsapp gruplarında çeşitli paylaşımlar oluyor, inanın onlardan burada fazlası var. Her şeyden önce bizim sahada çalışan ekiplerimiz, orman çalışanlarımız, belediye çalışanlarımız, itfaiyecilerimiz bize ne olur bu kadar getirmeyin her şeyi, sadece bizim ihtiyacımız olan şeyleri getirin diyorlar.

“YANGIN BÖLGESİNE GELMEYİN, YETKİLİLERDEN YARDIM İSTEYİN”

Vatandaşlarımız duyarlı, anlıyoruz. Vatandaşlarımız arabalarını alıp yangın bölgesine yetişmeye çalışıyor, lütfen gitmesinler. Yetkililerden yardım istesinler. Biz zaten toplu olarak ulaştırıyoruz. Her lokasyonda irtibatlarımız var.”