Ana Sayfa Gündem 5 Ağustos 2021

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ: “SORUŞTURMA YAPILMASINA ONAY VERİLDİĞİ İFADESİ YALANDIR”

Ankara Büyükşehir Belediyesi, İçişleri Bakanlığı’nın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkında soruşturma başlatılması için inceleme yapılmasına onay verdiği yönünde çıkan haberler için “Bu süreç, kamu görevlileri hakkında yapılan şikâyetler üzerine yürütülen rutin bir idari işlemdir. İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı bir ön inceleme söz konusudur. Soruşturma yapılmasına onay verildiği ifadesi yalandır” açıklamasını yaptı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, iktidara yakın yayın organlarında bugün çıkan “İçişleri Bakanlığı’nın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ‘görevini kötüye kullandığı’ gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılması için inceleme yapılmasına onay verdiği” yönündeki haberleri yayınladı. Açıklamada, “Belirli kişilerce belli yayın kuruluşlarından servis edilen, İçişleri Bakanlığı ve Mülkiye Teftiş Kurulu üzerinde baskı kurmak amacıyla yapıldığı açık olan bu yalan haberin içeriğiyle ilgili suç duyurusunda bulunulacaktır. Bu basın kurumlarının bir siyasi duruşlarının olması kabul edilebilir ancak belirli rant odaklarını hangi motiflerle, neden destekledikleri asla anlaşılabilir bir durum değildir” denildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklama şöyle:

“SORUŞTURMA YAPILMASINA ONAY VERİLDİĞİ İFADESİ YALANDIR”

“Konu Sinan Aygün’ün Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurusu üzerine yapılan, prosedürün uygulanmasına dair ön inceleme izninden ibarettir. Bu süreç, kamu görevlileri hakkında yapılan şikâyetler üzerine yürütülen rutin bir idari işlemdir. Soruşturma izni, ön inceleme tamamlandıktan sonraki sürece dair bir işlem olup şu anda böyle bir durum yoktur. Soruşturma, savcılık makamı tarafından yapılır; burada İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı bir ön inceleme söz konusudur. Soruşturma yapılmasına onay verildiği ifadesi yalandır.

“BU YALAN HABERLERİN İÇERİĞİYLE İLGİLİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAKTIR”

Belirli kişilerce belli yayın kuruluşlarından servis edilen, İçişleri Bakanlığı ve Mülkiye Teftiş Kurulu üzerinde baskı kurmak amacıyla yapıldığı açık olan bu yalan haberin içeriğiyle ilgili suç duyurusunda bulunulacaktır. Bu basın kurumlarının bir siyasi duruşlarının olması kabul edilebilir ancak belirli rant odaklarını hangi motiflerle, neden destekledikleri asla anlaşılabilir bir durum değildir.

” RANTIN 10 KAT ARTIRILDIĞI İMAR BARONLARI DÖNEMİ ORTADAN KALDIRILMIŞTIR”

Sinan Aygün ve benzeri kişilerin, eski dönemde onlara sağlanan imtiyazlar nedeniyle mahir oldukları bu tip ucuz oyunlarına karşı asla taviz verilmeyeceğinin ve bu dönemin millet iradesi ile sona erdiğinin bir kez daha altını çiziyoruz. ‘Tek bir karar alıp rantın 10 kat artırıldığı imar baronları dönemi’ ortadan kaldırılmıştır. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde ‘rant’ devrinin bittiğini; hiçbir kişi, grup, cemaat, vakfa ayrıcalık tanınmayacağını, halkın parasının ve devlet imkanlarının kimseye peşkeş çekilemeyeceğini bir kez daha vurguluyor; bu uğurda söz konusu bedel ödemek olacaksa, peşinen hazır olduğumuzu da belirtiyoruz.”